Yeni BMW M5 Tüm Detayları ile Karşınızda !

1.     Öncü güç:

Son derece dinamik business sedanları, pist kökenli çekiş ve yürüyen aksam teknolojisi ile bir araya getiren üst sınıf segmentinde liderlik değişimi yakındır. Yeni BMW M5 önceki modellerinin geleneğine katkıda bulunmaya hazır ve dört kapılı bir otomobilde yaşayabileceğiniz performans deneyimini bir kez daha yeniden tanımlıyor. BMW M otomobillere özgü konsept uyumu, modern teknoloji ve şaşırtıcı derecede dinamik bir sürüş sunan beşinci nesil BMW M5, sürücülerin üstün performans tutkularını harekete geçiriyor ve bu tutkuları benzersiz bir tarz içerisinde üst sınıf premium sedanın evrensel kalitesiyle harmanlıyor. Şimdiye kadar bir BMW M GmbH seri üretim modeline yerleştirilen en güçlü motor, arka tekerleklere güç aktarımını iyileştiren yenilikçi Aktif M Diferansiyel ve uzman yarış deneyimi ile geliştirilen modele özgü yürüyen aksam teknolojisi bir araya gelerek, BMW M5`in yüksek performanslı sedanlar arasındaki hakim konumunu güvence altına alıyor.

Yeni BMW M5`in motor bölümü kapağının altındaki yeni geliştirilen, yüksek devirli, M TwinPower Turbo teknolojisine sahip V8 motoru, 6.000-7.000 dev/dak aralığında 560 bg ve 1500-5750 dev/dak aralığında azami 680 Nm tork üretiyor. M otomobillerine özgü hızlı güç dağıtımı ve sürdürülebilir itiş gücü sayesinde 0-100 km/sa hızlanmasını 4,4 saniyede tamamlıyor (0-200 km/sa: 13,0 saniye). AB test döngüsünde ortalama yakıt tüketimi 100 kilometrede 9,9 litre (CO2 emisyonu: 232 gr/km).

Güç üretimi yaklaşık % 10 ve azami tork % 30`dan fazla artırıldığı halde, yeni BMW M5 önceki modeline kıyasla % 30 daha az yakıt tüketiyor. Performans odaklı M deneyimi ve otomobilin yakıt tüketimi arasındaki önemli ölçüde geliştirilmiş denge, yeni V8 motorun olağanüstü etkileyici verimliliğinden ve standart Drivelogic özelliğine sahip yedi ileri M Çift Debriyajlı Şanzıman ile bağlantılı Otomatik Start Stop işlevini de kapsayan geniş kapsamlı Efficient Dynamics teknolojisinden kaynaklanıyor.

Yeni BMW M5, motorun etkileyici güç üretimini ilham verici performans özelliklerine yönlendirmek için, yarış deneyimiyle geliştirilen, motorun çıkış gücüne göre ayarlanan ve ağırlığı optimize edilen yürüyen aksam teknolojisinden (elektronik olarak kontrol edilen süspansiyonlar, M`e özgü Servotronic direksiyon, M Dinamik Mod ve yüksek performanslı alaşım frenlere sahip bir denge kontrol sistemi) faydalanıyor. Bu teknoloji, tipik BMW M otomobillerinin konsept uyumunu yaratmak için, soğutma havası beslemesini ve aerodinamik özelliklerin güçlendirilmesini doğrudan etkileyen, modele özgü, işlevsel tasarım özelliklerini bir araya getiriyor. Olağanüstü yanal ve boylamsal hızlanma, kontrol özellikleri ve frenleme performansını sağlayabilmek için çekiş sistemi, yürüyen aksam ve tasarımın hassas etkileşimi, Nürburgring`deki Nordschleife pistinde kapsamlı ve detaylı testlerden geçerek son halini aldı.

Yeni otomobilin iç tasarımı, kontrol konsepti ve yenilikçi donanım özellikleri de ayrıcalıklı M deneyimini oluşturan öğeler arasında yer alıyor. Spor koltuklar, M deri direksiyon, M`e özgü gösterge paneli ve merkez konsol, iç tasarıma klasik bir spor otomobil hissi veriyor. İlk kez, sürücü için mevcut durum için en ideal araç düzenini ayarlayan iki M Drive düğmesi standart donanımla sunuluyor.               Yüksek kaliteli, incelikle işlenmiş malzemeler, bol miktarda boş alan ve standart olarak sunulan geniş bir donanım yelpazesi, bir BMW 5 Serisi modelinin sıra dışı lüks premium atmosferini oluşturuyor. Ayrıca, BMW ConnectedDrive`dan bir dizi sürücü destek sistemi ve mobilite hizmetleri de dahil olmak üzere BMW 5 Serisi Sedan için kullanılabilir olan tüm seçenekler M5 için de geçerli olduğundan, müşteriler otomobillerini istedikleri gibi özelleştirebilir.

 

Gövde tasarımı: M`e özgü tasarım öğeleri teknik gereksinimleri karşılama konusunda büyük katkı sağlıyor.

Gövde tasarımı yeni BMW M5`in göze çarpan özelliklerini tam olarak sergiliyor. BMW 5 Serisi Sedan’ın dinamik orantıları ve şık ve otoriter görünümü, otomobilin teknik gereksinimlerini karşılamak için hassas bir şekilde ayarlanabilen ve yüksek performanslı Sedan`ın önemli bir öğesi halini alan, M’e özgü tasarım özellikleriyle daha da geliştirildi.

Ön rüzgârlık tasarımı yeni V8 motorun üstün gücünü açığa çıkarıyor. Motor bölümü kapağının hatları markanın sembolü olan çift böbrek ızgaraya doğru V şeklinde birleşiyor. Alışılmış M siyah çubuklarının geniş bir alana yayılan yerleşimi, aynı ön rüzgârlığın alt kısmı içerisindeki üç büyük hava girişi gibi, ızgaranın arkasındaki motorun soğutma havası ihtiyacını vurguluyor. En uygun aerodinamiği sunabilmek için, ön tasarımın alt kenarındaki hava dağıtım kanatçıkları yarış pistinde geliştirildi.

Standart bi-xenon farlar, görsel olarak benzersiz LED ışık halkalarıyla gündüz farları haline geliyor. Gece ve gündüz sürüşlerindeki kararlı görünüm özelliğini yaratmak için alışılmış yuvarlak ikiz farların üzerinde LED vurgu ışıkları yer alıyor.

Uzun aks aralığı, geriye yatık yolcu bölmesi ve parlak siyah yan cam çerçevesi yeni BMW M5`in uzatılmış siluetini açıkça vurguluyor.    Belirgin bir şekilde genişletilmiş tekerlek çamurluk kavisleri, gövde ile aynı hizadaki tekerlekler ve alçaltılmış süspansiyon, yandan bakıldığında otomobilin sportif duruşunu güçlendiriyor. Modele özgü 19 inç double-spoke tasarımlı M hafif alaşım jantlar da bu görünüme katkı sağlıyor. Yeni BMW M5`in yan etekleri de oldukça özgün bir tasarıma sahip. Dış aynaların aerodinamik yapısı, yatay renk kademeleri ile vurgulanırken, ön yan panellerde güncellenmiş özgün M ızgaralar bulunuyor.

Özel arka tampon, arka tekerlekler üzerinden dağıtılan çekiş gücüne daha da fazla dikkat çekiyor. Rüzgârlığın alt kenarına yerleştirilmiş bir difüzör, aracın alt bölümünün arka tarafı üzerinden verimli bir hava akışı sağlıyor. Yeni BMW M5`in imzası olan bir M özelliği de, boruları difüzörün her iki tarafında aralıklı yerleştirilmiş çift borulu egzoz sistemi. Bagaj kapağı üzerindeki hafif, gurney tarzı arka spoyler de otomobilin aerodinamiğine yardımcı oluyor.

 

Çekiş sistemi: M TwinPower Turbo teknolojisine sahip yüksek devirli V8 motor, güç üretimi ve verimlilikte yeni standartlar belirliyor.

BMW M5 ilk kez, etkileyici dinamiklere sahip turboşarjlı bir motor kullanıyor. M TwinPower Turbo teknolojili ve yüksek devirli V8 motor, bir BMW M otomobili tarafından üretilen en yüksek güçten faydalanıyor ve aynı zamanda performans ve yakıt tüketimi arasındaki en verimli dengeyi sunuyor. 4,4 litrelik motor 6.000-7.000 dev/dak aralığında 560 bg ve 1.500-5.750 dev/dak aralığında azami 680 Nm tork üretiyor. Devir sınırlandırıcı ise 7.200 dev/dak`da devreye giriyor. Azami torka ulaşma ve azami gücün hazır olması arasında sıra dışı dinamik hızlanma sunan devir bandı, önceki modelinden tam üç kat daha geniş.

Yeni BMW M5`in motorunu güçlendirmek için geliştirilen M TwinPower Turbo teknoloji paketi, doğrudan otomobil yarışlarında son halini alan tasarım özelliklerini Efficient Dynamics stratejisinin titiz uygulamasıyla elde edilen yeniliklerle birleştiriyor. Çapraz yuvalı egzoz manifoldu, Yüksek Hassasiyetli Direkt Benzin Enjeksiyonu ve VALVETRONIC değişken valf kontrolünü içeren Twin Scroll Twin Turbo ilkesine dayanan bir turboşarj sisteminden oluşuyor. Ayrıca, motor olağanüstü güçlü bir soğutma sistemine sahip ve ıslak karterli yağlama özelliği ağır yanal yükler için optimize edilmiş. Bu dünya çapında eşi olmayan bir kombinasyon ve bir BMW M otomobilinden bekleyeceğiniz seçkin performans özelliklerini ortaya çıkarıyor. Deneyim; hızlı tepkilerle ve oldukça düşük devirlerden itibaren üretilen ve yüksek motor devri kademelerinde de korunan olağanüstü etkileyici itiş gücü miktarlarıyla tanımlanıyor.

Sekiz silindirli motorun iki turboşarjı, katalitik konvertörlerle beraber, silindir yuvalarının arasındaki V biçimli boşlukta yer alıyor. Bu düzenleme, boru uzunluğu azaltılan ve daha geniş kesit alanına sahip hava giriş ve egzoz kanallarının modele özgü bir şekilde konumlandırılmasına olanak tanıyor. Çapraz yuvalı egzoz manifoldu, gaz akışının daha da iyileştirilmesini sağlıyor. Sistem, sol ve sağ silindir yuvaları üzerinde birer tane olmak üzere iki yanma odasının egzoz yuvaları ile bağlanan dört ayrı egzoz borusundan oluşuyor. Özdeş boru uzunlukları ve ateşleme sırasını tekrarlayan bir yanma odası yerleşimi, egzoz kanalları üzerinden düzgün dağılımlı bir gaz akışı sağlıyor. Her durumda, dört egzoz gaz kanalından ikisi, türbine ulaşmadan kısa bir süre önce beraber yönlendirilerek iki turbodan birini besliyor. Bunun sonucunda, iki turboşarj üzerinde herhangi bir karşı akış olmadan çalışan tutarlı bir basınç seviyesi oluşarak, türbinlerin çok hızlı bir şekilde tepki vermesi sağlanıyor.

Güç dağıtımının tepkiselliği, yoğunluğu ve akıcılığı, etkileyici bir hızlanmayla sonuçlanıyor. 0-100 km/sa hızlanmasını 4,4 saniyede tamamlıyor ve bu noktadan sonra hızlanma neredeyse azalmadan devam ediyor. Aslında, M5`in 0-200 km/sa hızlanması için sadece 13 saniyeye ihtiyacı var. Elektronik olarak 250 km/sa ile sınırlandırılmış olan azami hız; isteğe bağlı Sürücü Paketi tercih edilirse 305 km/sa`e yükseltilebiliyor.

Verimlilik alanında elde edilen ilerlemelerde, M TwinPower Turbo teknoloji paketinin diğer bileşenleri de övgüyü hak ediyor. Turboşarj sistemi düşük hacmine rağmen M5’in çıkış gücünü artırıyor ve daha az gaz verilmesi motorun verimliliğini daha da artırıyor. Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon özelliğine sahip benzinli direkt enjeksiyon sistemi, yanma odalarına oldukça hassas yakıt dağıtımı sağlamak için valfler arasında merkezi olarak konumlandırılan enjektörleri kullanıyor. Ek olarak, VALVETRONIC tam değişken valf kontrolü ve Çift VANOS değişken kam mili kontrolü, hem tork gelişimini hem de yakıt verimliliğini artırıyor. Hacim kontrollü yağ pompası ve Fren Enerjisi Yeniden Üretimi ile Otomatik Start Stop işlevi dahil bir dizi ek Efficient Dynamics önlemi verimlilikte ekstra bir artış sağlıyor. Sonuç olarak, yeni BMW M5, AB test döngüsünde 100 kilometrede ortalama 9,9 litre yakıt tüketiyor ve 232 gr/km CO2 emisyonu değerine sahip.

 

Yüksek performans, güç aktarımı için de geçerlidir. Drivelogic özelliğine sahip yedi ileri M Çift Debriyajlı Şanzıman.

Yeni BMW M5, motor gücünün arka tekerleklere, geleneksel M deneyiminde aktarımını sağlayacak şekilde yedi ileri çift debriyajlı şanzımana sahip. M5 için özel olarak geliştirilen M DCT Drivelogic sistemi, hem otomatik (D) hem de düz vites (S) modunda olağanüstü hızlı ve kesin vites geçişleri sağlıyor. Modele özgü M vites kolu, sürücünün D ve S modları ve geri vites arasında seçim yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, düz vites modu için sıralı vites düzeni sunuyor. Alternatif olarak, sürücü ayrıca vitesleri direksiyon üzerinde standart olarak bulunan vites kanatçıkları ile de değiştirebilir.

M DCT Drivelogic, S ve D modlarında üç vites programı sunuyor. Denge kontrol sistemi kapatıldığında, Kalkış Kontrol işlevi, hareketsiz durumda sürücünün gaz pedalına maksimum güçle basarak, yol koşullarının elverdiği ölçüde maksimum hızlanma gücüne ulaşmasına olanak sağlıyor. Bu arada, dur kalk yapılan trafikte, Düşük Hız Yardımcısı işlevi ile konfor daha da artırılıyor.

 

 

Dinamik sürüş koşullarında rakipsiz çekiş sağlayacak yenilik: Aktif M Diferansiyel.

BMW M otomobilleri; sürücünün arkadan çekişin faydalarını, olası en keskin sürüş dinamiklerinde tamamen deneyimlemesini sağlayacak şekilde, değişken kilitleme işlevine sahip arka özel geliştirilmiş bir arka aks diferansiyeliyle donatıldı. Yeni BMW M5’te, bu yenilik sürüş durumuna göre çekişin sağ ve sol arka tekerlekler arasında daha da hassas bir şekilde dağıtılmasını sağlıyor. Aktif M Diferansiyel, elektronik olarak kontrol edilen çok diskli kilitli diferansiyelin yardımıyla tekerlek kaymasına erken bir safhada müdahale ederek dengeyi iyileştiriyor.

Arka aksın çok diskli kilitli diferansiyeli olağanüstü hassasiyette ve hızda çalışıyor. Kontrol ünitesi DSC (Dinamik Denge Kontrolü) sistemi ile bağlantılı ve ayrıca gaz pedalının konumunu, tekerleklerin dönüş hızını ve aracın yanal ivmelenmesini de dikkate alıyor. Bu nedenle her türlü sürüş durumu hassas bir şekilde analiz ediliyor ve otomobilin herhangi bir tarafındaki olası çekiş kaybı erken bir aşamada tespit ediliyor. Kilitleme açısı, gerektiğinde saniyeden çok daha kısa bir zaman dilimi içinde ayarlanabiliyor ve 0 ile %100 arasında değişebiliyor. Böylece, sağ ve sol arka tekerleklerin sürtünme katsayılarının oldukça farklı olduğu durumlarda, keskin virajlarda ve dinamik bir şekilde dönüş yaparken, kaygan yüzeylerde tekerlek kaymasının engellenmesi sağlanıyor. Çekişin bu şekilde iyileştirilmesi zorlu koşullarda benzersiz sürüş dengesi de sağlıyor ve viraj çıkışlarında olağanüstü dinamik hızlanmaya olanak tanıyor.

 

M`e özgü yürüyen aksam, elektronik kontrollü amortisörler, M Dinamik Modu.

Yeni BMW M5, yapısı ve düzeni yarış pistlerinden gelen deneyimle üretilen, özel bir yürüyen aksam teknolojisi ile sunuluyor. Alt çerçeveleri yürüyen aksama sıkı bir şekilde tutturulmuş olan entegre arka aks gibi, çift çatallı ön aks da özgün kinematikten ve yeni geliştirilen dövme alüminyumdan yapılmış bileşenlerden yararlanıyor. Ön ve arka aksta geniş paneller kullanan yürüyen aksam destekleri, dinamik güçlerin gövdeye homojen bir şekilde aktarılmasını sağlıyor.

Yeni BMW M5 standart olarak elektronik kontrollü amortisörlerle donatıldı. Dinamik Süspansiyon Kontrolü, sürüş koşuluna ya da sürücünün taleplerine uygun bir düzen sağlamak için elektrohidrolik sönümlenme gücü ayarı kullanıyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç süspansiyon ayarı bulunuyor.

Değişken oranlı hidrolik kremayer ve pinyonlu direksiyon, hassas yön dengesini, direksiyona daha az kuvvet uygulayarak manevra yapabilme yeteneğiyle birleştiren, M’e özgü diğer bir özellik. M Servotronic sistemi ayrıca özel olarak yapılandırılmış ve sürücünün üç ayarı kullanarak hıza duyarlı güç desteği özelliklerini istediği gibi ve gereksinimlere uygun olarak ayarlamasına olanak tanıyor.

Otomobili dengelemek için fren darbeleri uygulama ve motor gücünü düşürme işlevlerine ek olarak, yeni BMW M5`in DSC sistemi ayrıca Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Viraj Fren Kontrolü (CBC), Dinamik Fren Kontrolü (DBC), Fren Asistanı, Fren Gücü Kaybı Dengeleme işlevi, Fren Kurutma ve Kalkış Asistanı gibi özellikleri de barındırıyor. M Dinamik Modu (MDM), merkez konsoldaki DSC düğmesine basılmasıyla temel ayarları devre dışı bırakacak şekilde etkinleştirilebiliyor. Bu mod DSC müdahale eşiklerini yükselterek alışılmış M dengeleme tepkisini oluşturuyor. “DSC Off” modu da bir düğme dokunuşuyla etkinleştirilebiliyor.

 

Yüksek performanslı alaşım frenler, kapsamlı güvenlik donanımı, olağanüstü etkileyici güç/ağırlık oranı.

Yeni BMW M5`in frenleme sistemi, sıra dışı durdurma gücünü güvence altına alıyor. Olağanüstü alaşım yapının geliştirilmesi frenleme gücünün daha da iyileştirilmesine (ağır yük koşullarında bile sönümlenmeye dirençli) ve imrenilen bir duygu seviyesine olanak tanıyor. Altı pistonlu sabit kaliperli frenler pivot yatağa radyal olarak sabitlenmiş. Yeni BMW M5 için M`e özgü hafif alaşım jantlar standart 19 inç olarak sunuluyor ve önde 265/40 R19 arkada 295/35 R19 ölçülerinde lastiklere sahip.

M`e özgü kullanım ve yolcu koruması, olağanüstü güçlü gövde yapısından faydalanıyor. Alüminyumun yanı sıra dayanıklılığı yüksek ve son derece yüksek çelik içeren malzemelerin akıllı bir karışımı, otomobilin ağırlığını düşürmeye yardımcı oluyor. Motor bölümü kapağı ve ön yan bölümler gibi, kapılar ve neredeyse tüm yürüyen aksam bileşenleri de alüminyum kullanılarak üretildi. 3,3 kg güç/ağırlık oranıyla, yeni BMW M5 bu alanda da önceki modelin bir adım önüne geçiyor. Standart olarak bulunan güvenlik donanımına; ön ve yan hava yastıkları, her iki koltuk sırası için yan perde hava yastıkları, tüm koltuklarda üç noktalı atalet makaralı emniyet kemerleri, ön emniyet kemeri güç sınırlandırıcıları ve gergi sınırlandırıcıları ve arkada ISOFIX çocuk koltuğu bağlantıları da dahil.

 

İç tasarım ve kontroller: premium atmosfere sahip spor otomobil kokpiti.

Yeni BMW M5`in iç tasarımı bir spor otomobilin sürücü odaklı kokpit tasarımını, prestijli bir sedan otomobilin ferahlığını ve bir premium modelin lüksünü benzersiz bir kombinasyonda bir araya getiriyor. Özel M spor koltuklar, daha fazla özelliğe sahip ince yüzeyli Merino deri kaplama, seçkin alüminyum Trace iç tasarım kaplama şeritleri ve 10,2 inç büyüklüğe kadar Control Display`e sahip iDrive kontrol sisteminin tümü standart donanıma dahil. Siyah panel teknolojisine sahip gösterge paneli, geleneksel BMW M otomobili tarzındaki klasik dairesel göstergeler, kırmızı ibreler ve beyaz aydınlatmanın yanı sıra modele özgü göstergeleri ve devir sayacında M logosunu da içeriyor.

 

Ayrı ayrı yapılandırılan düzen seçeneklerini etkinleştirmek için iki M Drive düğmesi .

Yeni BMW M5 için özel olarak tasarlanan deri kaplamalı merkez konsol üzerindeki vites kolu çevresine, sürücülerin tüm ayarlanabilir sürüş sistemi ve yürüyen aksam işlevleri için tercih ettikleri ayarları seçmelerine olanak tanıyan düğmeler yerleştirilmiştir. DSC modu, motorun performans özellikleri, Dinamik Süspansiyon Kontrolü eşlemesi, M Servotronic tepkileri ve M DCT Drivelogic vites programı birbirinden tamamen bağımsız olarak ayarlanabilir. Böylece, sürücüler otomobilleri için ayrıntılı bir ayar yapılandırması oluşturabilir ve çok işlevli direksiyon üzerindeki iki M Drive düğmesinden birini basılı tutarak bu yapılandırmayı saklayabilirler.

Kullanıma sunulan iki M Drive düğmesiyle, sürücüler, örneğin sportif bir yapılandırmayı kolayca erişebilecekleri bir şekilde saklamak için M1 düğmesini, kendilerini rahat hissedecekleri konfor bazlı bir seçeneği saklamak için ise M2 düğmesini kullanabiliyorlar. Böylece, istedikleri seçenek her zaman parmaklarının ucunda oluyor. Seçtikleri ayar, düğmeye yeniden basarak ayarı iptal edinceye veya diğer M Drive ayarına geçinceye kadar etkin durumda kalıyor. Ayar seçeneklerinden birisinin iptal edilmesi, otomobilin temel verimliliğini ve konfor odaklı yapılandırmasını, motoru çalıştırdığınızda olduğu gibi geri yüklüyor. M Drive düğmeleri kullanılarak seçilen ayar seçenekleri, iDrive menüsü aracılığıyla da ayarlanabiliyor.

 

M`e özgü bilgiler sunan Head-Up Display standart olarak sunuluyor.

M Drive yapılandırması, yeni BMW M5’te standart olarak sunulan Head-Up Display’de gösterilen bilgileri de içeriyor. Dijital hız ekranı ve isteğe bağlı Hız Sınırı Bilgisi`nden ipuçlarına ek olarak Head-Up Display`in M`e özgü versiyonu ayrıca Vites Değiştirme Işıkları ile birlikte mevcut vitesi ve çok renkli bir devir sayacı sembolünü de gösteriyor.

Yeni BMW M5`te ayrıca dört bölgeli otomatik klima kontrolü, sürücü ve ön koltuk yolcusu için hafıza işlevine sahip ısıtmalı koltuklar ve elektrikli koltuk ayarı, xenon farlar, ortam aydınlatması, alarm sistemi ve BMW Profesyonel radyo standart olarak sunuluyor. Ek olarak, neredeyse BMW 5 Serisi Sedan için mevcut olan tüm özellikler de isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor. Öne çıkan seçenekler arasında; haritaları ve kişisel müzik koleksiyonlarını depolamak için sabit diske sahip navigasyon sistemi Profesyonel, elektrikle çalışan cam tavan, M çok işlevli koltuklar, aktif koltuklar, aktif koltuk havalandırmaları, Konforlu Giriş, elektronik olarak ayarlanabilen direksiyon kolonu, kapılar için Otomatik Elektrikli Kapanma işlevi ve çeki demirine elektrikle yönlendirilen bir römork bağlantı tertibatı da bulunuyor.

BMW ConnectedDrive’ın sunduğu isteğe bağlı sürücü destek sistemleri ve mobilite hizmetleri arasında, diğer özelliklerin yanı sıra; Park Mesafe Kontrolü, arka görüş kamerası, viraj ışıklarıyla Adaptif farlar, Uzun Huzme Asistanı, Hız Sınırı Bilgisi, Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi, Çevre Görüş ve yaya algılama özelliğine sahip BMW Gece Görüşü de bulunuyor. Ayrıca, yenilikçi teknolojiler, Apple iPhone ve diğer smartphone telefonların yanı sıra müzik çalar entegrasyonunu ve internet tabanlı hizmetlerin kullanımını da en uygun hale getiriyor. Uygulamalar seçeneği iPhone kullanıcılarının, örneğin İnternet Radyosu yayınlarını alabilmelerine ve ekranda Facebook ve Twitter iletilerini görüntülemelerine olanak sağlıyor. Ayrıca yeni Gerçek Zamanlı Trafik Bilgileri işlevi sürücüye etkileyici derecede gerçekçi trafik bilgileri ve alternatif yön tavsiyeleri sunuyor.


2. Genel bakış.

 •       Üst sınıf otomobillerin premium segmentinde dünyanın en başarılı yüksek performanslı sedanının beşinci nesli, dört kapılı ve beş koltuklu yeni BMW 5 olağanüstü dinamik ve yüksek performanslı bir spor otomobil. Otomobil konseptinin devam eden gelişimi 1984`te birinci nesil BMW M5 ile başladı. Lüks bir business sedanın sahip olduğu kullanışlılığın yanında iddialı bir pist potansiyeli, önemli ölçüde geliştirilmiş verimlilik, üstün uzun mesafe konforu, yenilikçi sürücü destek sistemleri ve haber eğlence işlevleri ile ön plana çıkan çığır açan bir karakter.
 •       Yeni geliştirilen BMW M yüksek performanslı motorun dünya prömiyeri; Twin Scroll Twin Turbo teknolojisi, çapraz yuvalı egzoz manifoldu, Yüksek Hassasiyetli Direkt Benzin Enjeksiyonu ve VALVETRONIC tam değişken valf kontrolünden oluşan M TwinPower Turbo paketi içeren yüksek devirli 4,4 litre V8 motor; 6000-7000 dev/dak aralığında 560 bg, 1500 dev/dak`dan itibaren 680 Nm azami tork;

6.000 – 7.000 dev/dak azami tork: maksimum devir: 7.200 dev/dak; ağır yanal yükler için optimize edilmiş ıslak karterli yağlama, anında güç dağıtımı, tipik M otomobil atılganlığı.

 •       Performans ve yakıt tüketimi arasında belirgin bir şekilde geliştirilmiş denge; hızlanma 4,4 saniyede 0-100 km/sa, 13,0 saniyede 0-200 km/sa, azami hız: 250 km/sa (M Driver Paketi ile 305 km/sa); AB test döngüsünde ortalama yakıt tüketimi: 9,9 litre/100 km; önceki modele kıyasla motor gücünde %10, azami torkta %30 artış, yakıt tüketiminde %30’dan fazla azalma; Otomatik Start Stop işlevi ve Fren Enerjisi Yeniden Üretimi’ni de içeren kapsamlı Efficient Dynamics teknolojisi.
 •       Drivelogic özelliğine sahip M Çift Debriyajlı Şanzıman ile arka tekerleklere güç transferi; çekiş gücüne iyileştirilmiş otomatik vites seçimi; Kalkış Kontrolü; Düşük Hız Yardımcısı; otomatik etkinleştirilen park modu; M`e özel vites kolu; vites kanatçıkları ile M deri direksiyon.
 •       Özgün M konseptinin uyumu, sürüş ve yürüyen aksam teknolojisi, aerodinamik ve ağırlık dengesinin hassas etkileşimiyle üstün performans özelliklerini oluşturuyor: güç-ağırlık oranı: 3,3 kg/bg; M`e özgü süspansiyon (ön ve arka aks kinematiği), M Servotronic direksiyon, Dinamik Süspansiyon Kontrolü, M Dinamik Modu`nu içeren DSC denge kontrol sistemi; özel panellerin kullanıldığı dış gövde; hafif bileşimli yüksek performanslı fren sistemi.
 •       Aktif M Diferansiyel içeren yenilikçi arka aks diferansiyeli sayesinde son derece çevik sürüş; dinamik şerit değiştirme manevralarında ve viraj çıkışlarında hızlanma esnasında çekişi ve dengeyi optimize etmek için, arka tekerlekler arasında tümüyle değişken dağıtıma olanak sağlayan elektronik olarak kontrol edilen çok diskli kilitli diferansiyel; duruma göre yüzde 0 – 100 arasında değiştirilebilen kilitleme derecesi; Aktif M Diferansiyel ve DSC denge kontrol sistemi arasında çapraz kontrol ve gaz pedalı konumu, tekerlek hızı ve yanal ivmelenme oranının izlenmesi sayesinde hızlı, hassas ve önleyici tepkiler.
 •       Otomobil için özel olarak yapılandırılmış iki ayar, direksiyon üzerindeki yeni M Drive düğmeleri ile kullanıma alınabilir; programlanabilir parametre çeşitliliği segmentinde benzersiz; motor tepkisi, M Servotronic tepkileri, Drivelogic vites programı, DSC modu, Dinamik Süspansiyon Kontrolü ve Head-Up Display`de bilgiler.
 •       Otomobilin olağanüstü dinamik ve aynı ölçüde kontrol edilebilir doğasını yansıtan, M estetiğine sahip karakteristik gövde tasarımı; performans özelliklerini yükselten özgün tasarım özellikleri; motor ve frenler için oldukça geniş hava girişleriyle ön rüzgârlık; geniş iz genişliğini vurgulamak için sportif bir şekilde genişletilmiş çamurluk kavisleri; entegre sinyal çubuklarıyla modele özgü M “ızgaralar”; sağ ve sol ikiz egzoz borusu çiftinin ortasında bulunan difüzöre sahip optimize edilmiş arka rüzgârlık; bagaj kapağı üzerinde bulunan Gurney stili arka spoyler; seçkin double-spoke tasarımıyla 19 inç hafif alaşım M jantlar.
 •       İç tasarımda spor otomobil kokpiti ve lüks ortamın benzersiz kombinasyonu; siyah panel teknolojisine sahip M`e özgü gösterge paneli; yeni tasarımıyla deri kaplı merkez konsol; M spor koltukların yanı sıra standart özelliklere dahil olarak; daha fazla özelliğe sahip Merino deri döşeme, özel alüminyum Trace iç tasarım kaplama şeritleri, BMW Inividual antrasit tavan döşemesi, elektrikle çalışan direksiyon kolonu ayarı, dört bölgeli otomatik klima kontrolü ve ortam aydınlatması.
 •       BMW ConnectedDrive`dan, bu segmentte rakipsiz, geniş bir sürücü destek sistemleri ve mobilite hizmetleri yelpazesi: M`e özgü Head-Up Display (standart), standart xenon ışık için Adaptif Farlar, Uzun Huzme Asistanı, yaya algılama özelliğine sahip BMW Gece Görüşü, Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi, Çevre Görüş, Hız Sınırı Bilgisi, internet kullanımı, smartphone’lar ve müzik çalarlar için daha kapsamlı entegrasyon, gerçek zamanlı trafik bilgileri, internet radyosu dinleme ve Facebook ve Twitter kullanımı için uygulamalar.
 •        BMW 5 Serisi Sedan donanım seçeneklerinin neredeyse tümü mevcuttur; Konforlu Erişim, M çok işlevli koltuklar, aktif koltuklar, Elektrikli Kapanma işlevli kapılar, eller dolu iken bagaj kapağı açma, elektrikli cam tavan, römork bağlantı tertibatı.
 •       Teknik özellikler ve performans:

BMW M5: V8 benzinli motor, Twin Scroll Twin Turbo özelliğine sahip M TwinPower Turbo teknolojisi, çapraz yuvalı egzoz manifoldu, Yüksek Hassasiyetli Direkt Enjeksiyon ve VALVETRONIC değişken valf kontrolü.

Silindir Hacmi: 4.395 cc, çıkış gücü: 6.000 – 7.000 dev/dak aralığında 560 bg,

azami tork: 1.500 – 5.750 dev/dak aralığında 680 Nm.

Hızlanma 0-100 km/sa: 4,4 saniye,

Hızlanma 0-200 km/sa: 13,0 saniye,

azami hız: 250 km/sa (M Sürücü Paketi ile 305 km/sa).

Ortalama yakıt tüketimi: 9,9 litre/100 kilometre ,

CO2 emisyonu: 232 gr/km, egzoz standardı: EU5.


3.  Tasarım:

Estetik ve atletik: hassas bir karışım.

 

 •       BMW 5 Serisi Sedan’ın sportif olduğu kadar zarif orantılarına dayalı, alışılagelmiş M tasarım dili.
 •       Doğrudan teknik gereksinimlerin belirlediği özel ayrıntılar.
 •       Etkileyici şekilde tasarlanan genel paket, benzersiz bir konsept uyumunu ifade eder.

Yarış pistinde, yeni BMW M5 her zerresiyle yüksek performanslı bir spor otomobilidir, ancak premium segmentinde yer alan bir business sedanın uyumluluğu ve konforuyla yolculuklarda da etkileyicidir. M otomobillerin bilinen konsept uyumu, ikna edici bir pakette bir araya getirilen bu benzersiz ortamlarda kendini gösterir. Gövde tasarımı, yeni BMW M5`in göze çarpan özelliklerini tam olarak sergiliyor. BMW 5 Serisi Sedan`ın dinamik orantıları ile şık ve otoriter görünümü M`e özgü tasarım özellikleriyle daha da geliştirildi. Özenle seçilen modifikasyonlar, otomobilin teknik gerekliliklerini karşılamak için hassas bir şekilde ayarlanabiliyor ve yüksek performanslı Sedan`ın önemli bir öğesi halini alıyor. Otomobilin olağanüstü potansiyeli ön, yan ve arka bölümdeki ayırt edici tasarım öğeleriyle zarif bir şekilde ve etkileyici bir özgünlükle vurgulanıyor.

Otomobilin tipik BMW orantılarının temel öğeleri, uzun motor bölümü kapağı, geniş aks aralığı ve arkaya yatık yolcu bölmesidir. Güçlü bir şekilde sıkı görünümlü ve hatları hassas bir şekilde belirlenmiş yüzeyleri, yandan bakıldığında stil bakımından inandırıcılığını vurguluyor. Tavan çizgisi, arka tarafa ve net bir şekilde tanımlanmış klasik sedan bagaj bölmesine doğru dinamik bir şekilde uzanıyor. BMW M5’in yürüyen aksamı için özel olarak yaratılan tasarım öğelerinde, motoru ve yüksek performanslı frenleri soğutmak ve beslemek için gereken fazladan hava, yürüyen aksamın geniş iz genişliği ve otomobilin aerodinamik verimliliğini optimize etmek için alınan özel önlemler gibi teknik müdahaleler etkisini doğrudan gösteriyor.

 

Ön rüzgârlık: dinamik bir şekilde biçimlendirilen girişler hassas hava akışı ve optimum soğutma sağlıyor.

Ön rüzgârlık tasarımı, yeni V8 motorun üstün gücünü açığa çıkarıyor. Motor bölümü kapağının hatları markanın sembolü olan çift böbrek ızgaraya doğru V şeklinde birleşirken, alışılmış M siyah çubuklarının geniş bir alana yayılan yerleşimi, aynı ön rüzgârlığın alt kısmı içerisindeki üç hava girişi gibi, ızgaranın arkasındaki motorun soğutma havası ihtiyacını vurguluyor. Hava girişlerinin boyutu ve biçimi, yeni BMW M5’in özel soğutma sistemine uygun olarak hassas bir şekilde tasarlanmış. Aşırı sıcak koşullarda bile yeterli miktarda hava tedarik ederek yalnızca motoru, motor yağını, şanzıman yağını, turboşarj sistemini ve şarj havasını soğutmakla kalmıyor, elektrik destekli direksiyon sıvısı ve motor yönetim ünitesi için gerekli sıcaklığı da sağlıyorlar.

Hava girişlerinin, çeşitli seviyelerdeki yerleşimi Sedan`ın dinamik, atılgan duruşunu ön plana çıkaran etkileyici bir derinlik yaratıyor. Öne doğru çıkan merkez açıklığın işlevsel önemi, otomobilin yol yüzeyine doğru yayılan ve hat çizgilerinin atılgan formunu belirleyen genişliği ile vurgulanıyor. İki yan hava girişi de dinamik, kavisli bir şekle sahip. Otomobilin dış köşelerine yerleştirilen girişler, geniş iz genişliğini vurguluyor ve BMW 5 Serisi Sedan`ın ön rüzgârlığında normalde sis lambaları için ayrılmış olan boşlukları dolduruyor. En uygun aerodinamiği sunabilmek için, ön tasarımın alt kenarındaki hava dağıtım kanatçıkları yarış pistinde geliştirildi.

Hava akışı tam olarak otomobilin alt gövdesi etrafında da dolaşıyor. Özel olarak şekillendirilmiş hatlarıyla bir dudak, otomobilin altında içeri doğru gerçekleşen hava akışının yatay olarak monte edilmiş motor yağı soğutucusuna yönlendirilmesine yardımcı oluyor. Daha sonra, motor koruyucu kaplaması boyunca uzanarak, hava akışını hızlandırmak için açı verilmiş ve bu sayede alt gövde etrafında aerodinamik açıdan zararlı türbülansı engelleyen Venturi ön ucuna ulaşıyor.

Yeni BMW M5`in standart bi-xenon farları, görsel olarak benzersiz LED ışık halkalarıyla gündüz farları haline geliyor. Otomobilin dış köşelerine yerleştirilen sinyal lambalarının her biri 10 LED biriminden oluşuyor. BMW modellerinin gece ve gündüz sürüşlerindeki kararlı görünüm özelliğini mükemmelleştirmek için alışılmış LED vurgu ışıkları BMW yuvarlak ikiz farların üzerinde yer alıyor.
Belirgin bir şekilde genişletilmiş çamurluk kavisleri, üç boyutlu ızgaralar, göz alıcı yan etekler.

Uzun aks aralığı, arkaya yatık yolcu bölmesi ve parlak siyah yan cam çerçevesi yeni BMW M5`in uzatılmış siluetini açıkça vurguluyor. Güçlü, genişletilmiş çamurluk kavisleri iz genişliğini ön plana çıkarıyor ve otomobile sarsılmaz yol tutuş ile etkileyici yanal hızlanma sağlıyor. Gövde ile aynı hizadaki tekerlekler ve özel olarak ayarlanmış yürüyen aksamın bir sonucu olarak alçaltılmış süspansiyon, yandan bakıldığında otomobilin sportif duruşunu güçlendiriyor. Modele özgü 19 inç double-spoke tasarımlı M hafif alaşım jantlar da bu görünüme katkı sağlıyor. İsteğe bağlı 20 inç dövme jantların hafif yapısı, beş ince double spoke ile vurgulanıyor. Bu tasarım, sürücünün otomobilin kullanımını ayarlayabilme hassasiyetini ifade eder şekilde altı pistonlu sabit kaliperli yüksek performanslı frenlerin görülebilmesini sağlıyor.

Ayrıca, ön yan kısımlarda güncellenmiş özgün M ızgaralar bulunuyor. Üç boyutlu biçimlendirme, geniş bir krom çerçeve ve M logosunu taşıyan sinyal çubuklarının yüzer görünümü, hava girişlerine oldukça derin bir görünüm veriyor. Bu, örneğin otomobilin sol yanında soğutucu devrenin genişletme tankından ısı yayılmasına yardımcı olan ızgaraların işlevsel rolünü vurguluyor. Dış aynaların aerodinamik olarak optimize edilen biçimi, yatay bir çizgiyle vurgulanıyor. Ayna muhafazaları gövde rengine boyanmış, ayna tabanı ve alt kenar ise parlak siyah. Ayna muhafazalarının biçimi, BMW M5 yürüyen aksamı tarafından üretilen özel hava akışı özelliklerine göre rüzgâr tünelinde optimize edilmiş.

Yeni BMW M5`in yan etekleri de oldukça kendine özgü bir tasarıma sahip. Özellikle eteklerin arka uç tarafındaki güçlü bir çıkıntı ve arkaya doğru hafifçe yükselen bir çizgi, gözü arka çamurluk kavislerine ve yüksek performanslı modelin tahrik aksına çekiyor.

Geniş, güçlü arka tasarım optimum hava akışı sağlıyor.

Arka dış tasarım, yeni BMW M5`in olağanüstü spor performansı ve üstün yol tutuşunun etkili bir şekilde ifade edilmesini sağlıyor. BMW 5 Serisi Sedan gibi, yatay hatların baskınlığı ile otomobilin genişliğine çekilen dikkat, sportif bir şekilde biçimlendirilmiş bir arka rüzgârlıkla vurgulanmış. M5`in özel arka tamponu geniş çamurluk kavislerinden akıcı bir geçiş sağlayarak arka tekerlekler üzerinden dağıtılan tahrik gücüne daha fazla dikkat çekiyor.

Arka rüzgârlığın alt kenarına yerleştirilmiş bir difüzör, aracın alt bölümünün arka tarafı üzerinden verimli bir hava akışı sağlıyor. Yeni BMW M5`in imzası olan bir M özelliği de, boruları difüzörün her iki tarafında aralıklı yerleştirilmiş ve çevresi aerodinamik bir şekilde biçimlendirilmiş çift borulu egzoz sistemidir. Bagaj kapağı üzerindeki hafif, Gurney tarzı arka spoyler de özellikle yüksek hızlarda ekstra bastırma kuvveti sağlayarak otomobilin aerodinamiğine yardımcı oluyor ve bu sayede Sedan`ın alışılmış kullanım özelliklerine katkıda bulunuyor,

L biçimli stop lambaları, gece görünümü de dahil olmak üzere markaya özgü ayırt edici şablona uyum sağlıyor. Üç LED ışık şeridi karakteristik olarak homojen birimlerin yüzünü şekillendiriyor; ayrıca sinyal lambaları ve fren lambası da LED birimlerle besleniyor. Reflektörler stop lambalarının hemen altında bulunuyor. Bu dizilim, arka rüzgârlıkta normal BMW 5 Serisi Sedan`dan daha yüksek ve otomobilin güçlü, heybetli biçimini kuvvetli bir şekilde vurguluyor.

Müşteriler, yeni BMW M5 için belirlenen sekiz dış tasarım rengi arasından seçim yapabiliyorlar. Bu renkler, M modellerine özgü metalik Monte Carlo Mavisi, metalik Silverstone ve metalik Singapur Grisi renklerini içeriyor.

 


4.  Çekiş sistemi:

Üstün güç, yüksek verimlilik.

 •       M TwinPower Turbo teknolojisine sahip yüksek devirli V8 motor ve çapraz yuvalı egzoz manifoldları.
 •       Maksimum çıkış gücü: 560 bg, azami tork:

680 Newton metre; M serisindeki en güçlü motor, yakıt tüketimi önceki modelden yüzde 30 daha düşük.

 •       Otomatik ve düz vites modlarında üç vites programı sunan, yedi ileri vitesli M DCT Drivelogic.

Yeni BMW M5 ayırt edici özellikler yelpazesine yeni, modern ve etkileyici bir yön ekliyor. Bu hem otomobilin bu beşinci nesil konsepti için, hem de otomobilin motor teknolojisi için geçerli. BMW M5 ilk kez etkileyici dinamiklere sahip turboşarjlı bir motor kullanıyor. M TwinPower Turbo teknolojisine sahip yüksek devirli V8 motor, M otomobillerinin ünlü `yüksek devirlerde sürdürülebilir itiş gücü` özelliğine tamamen yeni bir yoğunluk getiriyor. 4,4 litrelik motor 6.000-7.000 dev/dak aralığında 560 bg ve 1.500-5.750 dev/dak aralığında azami 680 Nm tork üretiyor. Devir sınırlandırıcı ise 7.200 dev/dak`da devreye giriyor. Azami torka ulaşma ve azami gücün kullanılabilir olması arasında sıra dışı dinamik hızlanma sunan devir bandı, önceki modelinden tam üç kat daha geniş.

Yeni BMW M5`teki çekiş ünitesi bir BMW M otomobili tarafından üretilen en yüksek güçten faydalanıyor ve aynı zamanda performans ve yakıt tüketimi arasındaki en verimli dengeyi sunuyor. Yeni motor önceki modelinden % 10 daha fazla güç ve % 30`un üzerinde daha fazla tork üretiyor. Yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunda %30`dan fazla azalma sağlanıyor. Sürüş dinamikleri ve verimlilikteki bu ilerleme, yeni BMW M5`i premium yüksek performanslı sedan için olağanüstü özgün bir yorum olarak öne çıkıyor.

Sürücü; motorun performans özelliklerini, durumun gereksinimlerine ve bireysel tercihlerine ayarlamak için merkez konsoldaki bir düğmeyi kullanabiliyor. “Efficient”, “Sport” ve “Sport Plus” modları arasında seçim yapılabiliyor.

Yeni BMW M5’e güç veren motorun her bir ayrıntısı üstün performans sağlayacak ve süreç içinde üretilen basınçlara dayanacak şekilde tasarlanmış. Örneğin, dinamik olarak optimize edilmiş ıslak karterli yağ beslemesi, aşırı boylamsal ve yanal hızlanmalarda bile motorun tam verimlilikle yağlanmaya devam etmesini sağlıyor. Motorda ayrıca, bir yüksek sıcaklık ve bir düşük sıcaklık devresi içeren özel bir soğutma sistemi bulunuyor.

 

Yarış deneyimi ve benzersiz geliştirme uzmanlığı; maksimum güç ve rakipsiz verimlilik için en ideal temel.

Yeni BMW M5`in motorunu güçlendirmek için geliştirilen M TwinPower Turbo teknoloji paketi, doğrudan otomobil yarışlarında son halini alan tasarım özelliklerini Efficient Dynamics stratejisinin titiz uygulamasıyla elde edilen yeniliklerle birleştiriyor. Çapraz yuvalı egzoz manifoldu, Yüksek Hassasiyetli Benzin Direkt Enjeksiyonlu ve VALVETRONIC değişken valf kontrolünü içeren Twin Scroll Twin Turbo ilkesine dayanan bir turboşarj sisteminden oluşuyor.

Bu dünya çapında eşi olmayan bir kombinasyon ve bir BMW M otomobilinden bekleyeceğiniz seçkin performans özelliklerini ortaya çıkarıyor. Deneyim; hızlı tepkilerle ve oldukça düşük devirlerden itibaren üretilen ve yüksek motor devri kademelerinde de korunan olağanüstü etkileyici tork miktarlarıyla tanımlanıyor.

 

Konsantre güç; silindirler arasındaki V biçimli boşluğa yerleştirilen turboşarjlar, çapraz yuvalı egzoz manifoldu.

Sekiz silindirli motorun iki turboşarjı, katalitik konvertörlerle beraber, birbirlerine 90 derece açıyla konumlandırılmış silindir yuvalarının arasındaki V biçimli boşlukta yer alıyor. Bu yerleşim oldukça kompakt bir yapı üretiyor ve hava giriş ve egzoz kanallarının modele özgü konumlandırılmasına olanak sağlıyor. Azaltılmış boru uzunlukları ve daha geniş kesit alanı, motorun egzoz tarafındaki basınç kaybını en aza indiriyor. Ayrıca yanma odaları ve katalitik konvertörler arasındaki mesafe de motor çalıştırıldıktan hemen sonra katalitiklerin optimum çalışma sıcaklığına ulaşmasına yardımcı olacak şekilde daha kısa.

BMW`nin patentli ve global çapta benzersiz çapraz yuvalı egzoz manifoldu, iki twin-scroll turboşarja giden gaz akışının daha fazla iyileştirilmesini sağlıyor. Sistem, sol ve sağ silindir yuvaları üzerinde birer tane olmak üzere iki yanma odasının egzoz yuvaları ile bağlanan dört ayrı egzoz borusundan oluşuyor. Özdeş boru uzunlukları ve ateşleme sırasını tekrarlayan bir yanma odası yerleşimi, egzoz kanalları üzerinden düzgün dağılımlı bir hava akışı sağlıyor. Her durumda, dört egzoz gaz kanalından ikisi, türbine ulaşmadan kısa bir süre önce beraber yönlendirilerek iki turbodan birini besliyor. Bunun sonucunda, iki turboşarj üzerinde herhangi bir karşı akım olmadan çalışan tutarlı bir basınç seviyesi oluyor. Böylece türbinler aşırı hızlı bir şekilde tepki veriyor ve şarj basıncı sabit kalıyor.

 

Motorun hem giriş hem de egzoz tarafındaki etkili gaz kesme, M modellerinde tipik özellik olarak bulunan anlık tepkilere olanak tanıyor.

Özellikle yeni BMW M5`in motoru için geliştirilen turboşarjlar, oldukça yüksek seviyelerdeki kompresör ve türbin verimliliği ile dikkat çekiyor ve azami 1,5 bar şarj basıncı üretiyor. Yenilikçi üretim ilkeleri, benzersiz miktarda verimli bir çıkış gücü artışı üretebilmek için turboşarj potansiyelini kullanıyor. Turboşarj sisteminin düzeni, hava besleme borularının çok kısa tutulmasına olanak tanıyor. Sonuç olarak, motorun hem giriş hem de egzoz tarafında etkili gaz kesme elde edilerek, motorun tepkiselliği ve yakıt ekonomisi önemli ölçüde iyileştiriliyor. M TwinPower Turbo teknolojisinin son versiyonu, segmentinde rakipsiz güç dağıtımına bir tepkisellik ve yoğunluk düzeyi sağlıyor. Karakteristik M motor stilinde, sürücü, gaz pedalına çok az dokunarak ve rölanti hızının üzerine çıkar çıkmaz tam tork yönlendirmesi elde edebiliyor.

Motorun baş döndürücü itiş gücü yeni BMW M5`in etkileyici bir şekilde hızlanmasına olanak veriyor. 0-100 km/sa hızlanmasını 4,4 saniyede tamamlıyor ve bu noktadan sonra hızlanma neredeyse azalmadan devam ediyor. Aslında, M5`in 0-200 km/sa hızlanması için sadece 13 saniyeye ihtiyacı var. Elektronik olarak 250 km/sa ile sınırlandırılmış olan azami hız; isteğe bağlı Sürücü Paketi tercih edilirse 305 km/sa`e yükseltilebiliyor.

M TwinPower Turbo teknolojisinin yapım ilkesi ayrıca V8 motorun sesinin gelişimini de şekillendiriyor. Çapraz yuvalı egzoz manifoldu konsepti, çıkan çok katmanlı ses kolajının dağıtımında temel bir rol oynuyor. Yeni BMW M5`in çift borulu egzoz sisteminin büyük bir bölümü düz bir hat halinde ve geniş bir kesit alanına sahip. İki egzoz gaz kanalı, arka tamponun sağ ve sol köşelerinden alışılmış M çift egzoz borusunun çıktığı tek bir susturucunun içerisine giriyor.

 

Hassas yakıt dağıtımı sağlayabilmek için direkt enjeksiyon sistemi yeni enjektör türleri kullanıyor.

Yeni BMW M5 için geliştirilen motor, bu güç sınıfında sıra dışı güç geliştirme özelliğini benzersiz verimlilik seviyesi ile bir araya getiriyor. Bu alanda elde edilen ilerlemelerde, M TwinPower Turbo teknoloji paketinin diğer bileşenleri de övgüyü hak ediyor. Yüksek Hassasiyetli Benzin Direkt Enjeksiyonu özelliği, yanma odalarına oldukça hassas yakıt dağıtımı sağlıyor. Valfler arasında, ateşleme bujilerinin hemen yanına merkezi bir şekilde yerleştirilen enjektörler, yanma odasına azami 200 bar basınçla karışım püskürterek düzgün ve temiz bir yanma gerçekleştiriyor.

Yeni BMW M5 motorunun yenilikçi solenoid valfli enjektörleri, olağanüstü hassas karışım oranları elde edebilmek için çoklu enjeksiyonlar kullanıyor. Ayrıca, direkt enjeksiyonların soğutma etkisi, bir turboşarj motor için oldukça yüksek bir basınç oranını olanaklı hale getiriyor ve V8 motorun verimliliğini daha da artırıyor.

 

VALVETRONIC, tepkisellik ve verimlilikte ekstra artış sağlıyor.

Yeni sekiz silindirli motorun M TwinPower teknolojisi VALVETRONIC, tümüyle değişken valf kontrolünü de içeriyor. Bu sistem emme valflerinin açılma miktarını ayarlıyor. Bu sayede, hem motor verimliliği hem de tork üretimi üzerinde pozitif bir etki sağlayacak şekilde, gaz döngüsü esnasındaki gaz kayıpları en aza indiriliyor. Bunun sonucunda, VALVETRONIC entegrasyonu yeni BMW M5`in V8 motorunun tepkilerini ve verimliliğini hassaslaştırıyor.

Çift Vanos tümüyle değişken kam mili kontrolü, motor verimliliğinin iyileştirilmesinde ve düşük motor devirlerinde yüksek tork üretilmesinde önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, hacim kontrollü yağ pompası ve ek bir dizi Efficient Dynamics önlemleri, verimlilikte ekstra bir artış sağlıyor. Fren Enerjisi Yeniden Üretimi ve otomobil bir kavşağa ya da trafik sıkışıklığı noktasına geldiğinde motoru otomatik olarak kapatan Otomatik Start-Stop işlevi yeni BMW M5`te standart olarak bulunuyor. Verimliliği artıran teknolojilerin yoğun bir şekilde kullanılması, yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin bu güç sınıfında benzersiz değerlere ulaşmasını sağlıyor. Yeni BMW M5, AB test döngüsünde 100 kilometrede ortalama 9,9 litre yakıt tüketiyor ve 232 gr/km CO2 emisyonu değerine sahip. 80 litreye çıkarılmış yakıt deposuyla birlikte, bu özellik yeni M5’e önceki modele göre menzilde yüzde 50 artış ve sonuç olarak daha da faza uzun mesafeli yolculuk yeteneği kazandırıyor.

 

Maksimum performans sağlayacak şekilde tasarlandı: dinamik olarak optimize edilmiş yağ beslemesi, benzersiz şekilde etkili soğutma sistemi.

Yeni BMW M5’e güç veren motorda, üst uç boylamsal ve yanal hızlanma altında çalışmak üzere tasarlanan, dinamik olarak optimize edilmiş ıslak karterli yağ beslemesi özelliği bulunuyor. Bu özellik, çok dinamik hızlanma, frenleme ve viraj dönme koşullarında motorun optimum şekilde yağlanmasına olanak tanıyor. Yağ karterinin modele özgü geometrisi, merkezkaç kuvvetinin yağ dağıtımı üzerindeki etkisini azaltan hava akışı engellerini ve hassas şekilde tanımlanmış dönüş kanallarını içeriyor. Özel olarak geliştirilen sistem

, optimize edilmiş bir yağ boşaltma pozisyonuna ve ek bir dönüş pompasına da sahip bulunuyor. Yeni BMW M5’in ıslak karterli yağlama özelliği, her tür sürüş koşulunda güvenilir yağ beslemesi sağlıyor ve kuru karterli bir dengine göre çok daha hafif.

Yeni BMW M5’in soğutma sistemi de, aşırı koşullara dayanacak şekilde tasarlanan özel bir konsepte dayanıyor. Bir yüksek sıcaklık ve düşük sıcaklık devresinden oluşuyor ve motor kapatıldıktan sonra da soğutma etkisinin devam etmesini sağlayan boşta yavaşlama işlevli bir çift, elektrikli su pompası içeriyor. Toplam olarak sistem; motor, motor yağı, şanzıman yağı, turboşarj sistemi ve şarj havası için ve elektrik destekli direksiyon sıvısı ve motor yönetim ünitesi için gerekli sıcaklığı sağlamak üzere on adet soğutma ünitesi kullanıyor. M5’e özgü diğer özellikler arasında, paralel ara soğutucu beslemesi yer alıyor; su devresi kullanılan dolaylı şarj havalı soğutma özelliği, turbo şarj sisteminin tepkiselliğini daha da artırıyor.

Yüksek performans, güç aktarımı için de geçerli. Drivelogic özelliğine sahip M Çift Debriyajlı yedi ileri vites.

Yeni BMW M5, motor gücünün arka tekerleklere, geleneksel M deneyiminde aktarımını sağlayacak şekilde yedi ileri çift debriyajlı vitese sahip. M5 için özel olarak geliştirilen M DCT Drivelogic sistemi, V8 motorun performans özellikleri için özel olarak ayarlandı. Hem otomatik (D) hem de düz vites (S) modunda olağanüstü hızlı ve kesin vites geçişleri sağlıyor. Sistemin kontrol konsepti, önceki modelin sıralı M vitesine benzer çizgileri takip ediyor. Düz vites için debriyaj pedalına gerek yok ve sürücü vites geçişleri esnasında ayağını gaz pedalı üzerinde tutabiliyor. Sürücü D ve S modları ve geri vites için modele özgü M vites kolunu kullanıyor. Vites, düz vites modu için sıralı vites düzeni sunuyor. Alternatif olarak, sürücü direksiyon üzerinde standart olarak bulunan vites kanatçıklarını kullanarak (vites büyütmek için sağ, vites küçültmek için sol vites kanatçığı) vitesi elle de değiştirebiliyor. Dur-kalk yapılan trafikte, gaz pedalına küçük darbeler uygulayarak aracın minimum hızda ilerlemesini sağlayan yeni Düşük Hız Yardımcısı işlevi kullanılarak konfor daha da yükseltiliyor.

M DCT Drivelogic, otomatik ve düz vites modlarında üç vites programı sunuyor. Sürücü, merkez konsoldaki vites kolunun hemen arkasında bulunan basmalı anahtarı kullanarak istediği modu seçebiliyor. Olası en verimli sürüş tarzını sağlamak için vites seçimini uygun hale getiren D1 programı motor çalıştırıldığında otomatik olarak seçiliyor. D2 modu, motor devrine ve yüküne göre vites değişimi gerçekleştirilen rahat bir yolculuğa göre ayarlandı. Ve dinamik hızlanmalar eşliğinde spor bir sürüş şeklini desteklemek için, D3 modu içerisindeki vites değiştirme süreleri, motor mevcut devir aralığının son kademesine çıkana kadar bekleyecek şekilde ayarlandı.

Sürücü ayrıca düz vites modunda da vites özelliklerini isteğine göre ayarlayabiliyor. S1 modu oldukça konforlu ve sarsıntısız vites değişiklikleri sağlıyor. S2 modunda, vites değişimleri fark edilebilir derecede hızlı ve yüksek devirlerde, vites geçişleri hissedilir hale geliyor. Ve S3 modu maksimum dinamikleri sağlayacak şekilde ayarlandı; daha da sportif vites değişimlerini mümkün kılıyor ve Kalkış Kontrolü işlevini kullanıyor. Denge kontrol sistemi kapatıldığında, Kalkış Kontrol özelliği, hareketsiz durumda sürücünün gaz pedalına maksimum güçle basarak, yol koşullarının elverdiği ölçüde maksimum hızlanma gücüne ulaşmasına olanak sağlıyor. Her vites değişimi otomatik olarak ve en uygun motor devrinde gerçekleştiriliyor.

 

 

 


5.  Gövde ve yürüyen aksam:

Hızlı turlar ve uzun mesafeler için ideal.

 

 

 • Nürburgring’de ayarlanan hafif yürüyen aksam.
  • Aktif M Diferansiyel, optimize edilmiş çekiş sunuyor;          Dinamik Süspansiyon Kontrolü ve M Servotronic için ayarlanabilir konfigürasyon sağlıyor.
 •       Üstün torsiyonel sağlamlık ve özel dikmeler ve paneller kullanılan sıkı aks yuvaları içeren gövde.

Yeni BMW M5, sıra dışı dinamik potansiyeli, doğrudan pist kullanımının gereksinimlerine göre ayarlanan, bununla birlikte üstün gezi konforu ile günlük kullanım için yeni bir standart belirleyen yüksek performanslı bir spor otomobil. Daha güçlü ama yine de daha hafif aks bağlantıları ve tekerlek taşıyıcıları ile yarış taleplerine uyarlanan yürüyen aksam teknolojisi, aşırı dinamik sürüş koşullarında bile hassas yol tutuşa olanak tanıyor. Dayanıklılığı yüksek paneller kullanılan aks yuvaları içeren torsiyonel olarak sıkı gövde ve yüksek performanslı ve M’e özgü bileşik yapılı fren sistemi, zorlu ve sportif sürüş ortamlarının aşırı yüklerine dayanacak şekilde tasarlanmış. Olağanüstü yanal ve boylamsal hızlanma, kontrol özellikleri ve frenleme performansını sağlayabilmek için güç aktarımı, yürüyen aksam ve gövdenin hassas etkileşimi, Nürburgring`deki Nordschleife pistinde kapsamlı ve detaylı testlerden geçerek son halini aldı.

BMW M5’e standart olarak takılan yürüyen aksam sistemleri arasında, Dinamik Süspansiyon Kontrolü, M’e özgü Servotronic direksiyon ve M Dinamik Modlu DSC (Dinamik Denge Kontrolü) yer alıyor. Motor tepkileri ve vites değiştirme programı gibi, bu sistemlerin özellikleri de gereksinime göre ayarlanabiliyor. Bu, sürücünün yeni BMW M5’inin sportif karakterini daha da belirgin hale getirmesine veya üst sınıf bir premium sedanın ferah ve lüks ortamında rahat ve uzun mesafeli yolculuklar için daha da konfora dayalı bir ayar kazandırmasına olanak tanıyor.

 

Dinamik sürüş koşullarında rakipsiz çekiş sağlayacak yenilik: Aktif M Diferansiyel.

BMW M otomobilleri, sürücünün arkadan çekişin faydalarını olası en keskin sürüş dinamiklerinde tamamen deneyimlemesini sağlayacak şekilde, arka aks için özel geliştirilen bir diferansiyelle donatıldı. Maksimum çekişi sağlamak için değişken bir kilitleme işlevi, motor gücünü arka sağ ve sol tekerlekler arasında bölüyor. Yeni BMW M5`in bu alandaki diğer bir yeniliği, gücün mevcut duruma göre daha da hassas bir şekilde dağıtılmasını olanaklı hale getiriyor. Aktif M Diferansiyel, elektronik olarak kontrol edilen çok diskli kilitli diferansiyelin yardımıyla tekerlek kaymasına erken bir safhada müdahale ederek dengeyi iyileştiriyor.

Arka aksın çok diskli kilitli diferansiyeli olağanüstü hassasiyette ve hızda çalışıyor. Kontrol ünitesi, FlexRay yüksek hızlı veri aktarımı teknolojisi ile DSC (Dinamik Denge Kontrolü) sistemiyle bağlantılı ve DSC geri bildirimlerini kullanarak sezicileri tarafından toplanan verileri sürekli olarak çapraz kontrolden geçiriyor. Ardından bu bilgiyi, optimum çekiş gücünü ve dengeyi sağlamak için gereken kilitleme gücünün hesaplanmasında kullanıyor. Ayrıca, denge kontrol sistemi kapatıldığında, DSC sezicileri tarafından kaydedilen bilgiler iletiliyor. Diferansiyeldeki kilitleme gücü % 0 -100 arasında ayarlanabiliyor. Anti Blokaj Fren Sistemi tüm durumlarda işlevini tamamen koruyor.

DSC tarafından sağlanan verilerin dışında, Aktif M Diferansiyelin kontrol ünitesi ayrıca gaz pedalının konumunu, tekerleklerin dönüş hızını ve aracın yanal ivmelenmesini de dikkate alıyor. Bu nedenle her türlü sürüş durumu hassas bir şekilde analiz ediliyor ve otomobilin herhangi bir tarafındaki olası çekiş kaybı erken bir aşamada tespit ediliyor. Kilitleme açısı gerektiğinde saniyeden daha kısa bir zaman diliminde ayarlanarak kaygan yüzeylerde, sağ ve sol arka tekerleklerin sürtünme katsayılarının oldukça farklı olduğu durumlarda, keskin virajlarda ve dinamik bir şekilde dönüş yaparken tekerlek kaymasının engellenmesini sağlıyor. Çekişin bu şekilde iyileştirilmesi zorlu koşullarda benzersiz sürüş dengesi de sağlıyor ve viraj çıkışlarında olağanüstü dinamik hızlanmaya olanak tanıyor. Ek olarak, Aktif M Diferansiyel yüksek hızlarda çift şerit değiştirmeler esnasındaki çekiş kaybına ve dinamik bir şekilde girilen virajlarda ani yük değişiminde savrulma eğilimine de önemli ölçüde karşı koyuyor.

 

 

M’e özgü yürüyen aksam: hafif, torsiyonel olarak sıkı ve aşırı dayanıklı.

Alt çerçeveleri yürüyen aksama sıkı bir şekilde tutturulmuş ve ek bağlarla boylamsal unsurlara bağlanmış olan entegre arka aks gibi, yeni BMW M5’in çift çatallı ön aksı da özel kinematikten ve yeni geliştirilen dövme alüminyumdan yapılmış bileşenlerden yararlanıyor. Kontrol kolları ve destek unsurları için bu hafif metalin kullanılması, bileşenlere takviyeli bir geometri kazandırıyor ve ağırlığı azaltıyor. İz genişliği ve tekerlek kavisi gibi, yeni BMW M5’in alçaltılan süspansiyonu da yüksek performanslı karakterine uygun hale getirilmiş.

Yürüyen aksamı ön ve arka akslara bağlamak için büyük paneller kullanılması, torsiyonel sağlamlığı optimize ediyor ve dinamik kuvvetlerin gövde üzerinde dengeli bir şekilde dağıtılmasını sağlıyor. Örneğin, yol üzerindeki bir kaldırım taşıyla temas edildiğinde otomobilin bir tarafındaki anti-roll barlara uygulanan kuvvetler, otomobilin tüm ön bölümüne dengeli bir şekilde aktarılıyor.

 

Elektronik olarak kontrol edilen üç ayarlı amortisörler standart olarak sunuluyor.

Yeni BMW M5, standart olarak elektronik kontrollü amortisörlerle donatıldı. Dinamik Süspansiyon Kontrolü, sürüş koşuluna ya da sürücünün taleplerine uygun bir düzen sağlamak için elektrohidrolik sönümlenme gücü ayarı kullanıyor. Özel olarak tasarlanan amortisörlerde, pistonlara entegre edilen ve tekerleklerin dikey hareketlerine bir saniyeden kısa süre içinde tepki veren, elektronik kontrollü valfler kullanılıyor. Arka süspansiyonun kademeli çalışan ayarı, esnek tepkiler verilmesine ve aynı zamanda büyük yüklerin karşılanmasına olanak tanıyor. Gerçekten de, her gün yollarda karşılaşılan tepeciklerin ve çukurların etkisi küçük ayarlamalarla giderilirken, daha büyük ağırlıklar ve daha fazla süspansiyon hareketi olması durumunda, yay oranı orantısız olarak artıyor.

Sürücü, tek bir düğmeye dokunarak, otomobilin süspansiyon özelliklerini belirlemek için üç ayar arasından seçim yapabiliyor. “Comfort” modunda amortisörler, yol yüzeyi koşullarına ve sürücünün tarzına uygun olarak tepki veriyor. “Sport” modu, kayda değer oranda daha sert bir amortisör düzeni ayarlıyor, “Sport Plus” ise düz yarış pistlerindeki son derece dinamik sürüş koşullarında maksimum yanal ve boylamsal hızlanma elde edebilmek için süspansiyonun daha da sertleştirilmesine olanak tanıyor.

 

M’e özgü Servotronic direksiyon, M Dinamik Modu içeren DSC denge kontrolü.

Değişken oranlı hidrolik kremayer ve pinyonlu direksiyon, hassas yön dengesini direksiyona daha az kuvvet uygulayarak manevra yapabilme yeteneğiyle birleştiren, M’e özgü diğer bir özellik. Keskin şekilde içe döndürülen tekerlekler daha düşük bir direksiyon oranını harekete geçirerek, sürücüden beklenen direksiyon hareket sayısını azaltıyor.

Özel M yapılandırmasındaki hıza duyarlı Servotronic güç desteğinin, bir düğmeye dokunarak seçilebilecek üç ayarı var. “Comfort” modu, park etme veya manevra sırasında gereken direksiyon hareketi miktarını azaltıyor, ancak yüksek hızlarda da karakteristik BMW direksiyon hassasiyetini sağlıyor. “Sport” modu, tüm hızlarda direksiyon simidi üzerinden daha direkt sinyaller gönderiyor. “Sport Plus” modu ise direksiyon geri bildirimini daha da yüksek bir seviyeye çıkarıyor ve direksiyon başındaki sürücüden daha fazla enerji sarf etmesini bekliyor.

Otomobili dengelemek için fren darbeleri uygulama ve motor gücünü düşürme işlevlerine ek olarak, yeni BMW M5`in DSC sistemi ayrıca Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Viraj Fren Kontrolü (CBC), Dinamik Fren Kontrolü (DBC), Fren Asistanı, Fren Gücü Kaybı Dengeleme işlevi, Fren Kurutma ve Kalkış Asistanı gibi özellikleri de barındırıyor. M Dinamik Modu (MDM), merkez konsoldaki DSC düğmesine basılmasıyla temel ayarları devre dışı bırakacak şekilde etkinleştirilebiliyor. Bu mod DSC müdahale eşiklerini yükselterek alışılmış M dengeleme tepkisini oluşturuyor. “DSC Off” modu da bir düğme dokunuşuyla etkinleştirilebiliyor.

 

Yüksek performanslı alaşım fren sistemi, yeni bir seviyeye çıkarıldı.

Yeni BMW M5`in frenleme sistemi sıra dışı durdurma gücünü güvence altına alıyor. Olağanüstü alaşım yapının geliştirilmesi frenleme gücünün daha da iyileştirilmesine (ağır yük koşullarında bile güç kaybına dirençli) ve imrenilen bir duygu seviyesine olanak tanıyor. Bu amaçla, gri dökme demir sürtünme halkalarının boyutu artırılmış ve alüminyum fren diski yuvalarının ağırlığı daha da azaltılmış. İçten havalandırmalı ve delikli fren disklerinin çapı ön tarafta 400 milimetre, arka tarafta ise 396 mm. Altı pistonlu sabit kaliperli frenler pivot yatağa radyal olarak sabitlendi. Arka tekerleklerdeki tek pistonlu yüzer tip kaliperli frenler, elektrikli park freni için de kullanılıyor.

Yeni BMW M5 için M`e özgü hafif alaşım jantlar standart 19 inç olarak sunuluyor ve önde 265/40 R19 arkada 295/35 R19 ölçülerinde lastiklere sahip. 20 inç dövme M hafif alaşım jantlar ile önde ve arkada sırasıyla 265/35 R20 ve 295/30 R19 lastikler, alternatif olarak sipariş edilebiliyor. Jantlarda az sayıda kol bulunması, metalik koyu mavi boyalı ve M logosu ile tamamlanan fren kaliperlerinin rahat bir şekilde görünür olması anlamına geliyor.

 

Kapsamlı güvenlik donanımı, olağanüstü etkileyici güç/ağırlık oranı.

M`e özgü kullanım ve yolcu koruması BMW M5`in olağanüstü güçlü gövde yapısından faydalanıyor. Oldukça sağlam yük taşıma iskeleti ve geniş, hassasiyetle belirlenmiş deformasyon bölgeleri, bir çarpışma esnasında oluşan kuvvetleri olağanüstü derecede dayanıklı yolcu bölmesinden uzaklaştırıyor. Yeni BMW M5`te standart olarak bulunan güvenlik donanımına ön ve yan hava yastıkları, her iki koltuk sırası için yan perde hava yastıkları, tüm koltuklarda üç noktalı atalet makaralı emniyet kemerleri, ön emniyet kemeri güç sınırlandırıcıları ve gergi sınırlandırıcıları ve arkada ISOFIX çocuk koltuğu bağlantıları da dahil.

Alüminyumun yanı sıra dayanıklılığı yüksek ve son derece yüksek çelik içeren malzemelerin akıllı bir karışımı, otomobilin ağırlığını düşürmeye yardımcı oluyor. Motor bölümü kapağı ve ön yan bölümler gibi, yeni BMW M5`in kapıları da alüminyum kullanılarak üretildi. 3,3 kg güç/ağırlık oranıyla, bu yüksek performanslı sedan bu alanda da önceki modellerin bir adım önüne geçiyor.

 

 

 

 

 1. 6.     İç tasarım ve kontrol konsepti:

      Lüks bir ortam içinde katıksız M duygusu.

 

 

 •       Bireysel gereksinimlere göre ayar yapılmasına olanak tanıyan, M’e özgü gösterge ve düğmeler bulunan spor otomobil kokpiti.
 •       Direksiyon simidinde şimdi iki M Drive düğmesi var.
 •       M spor koltuklar ve Merino deri döşemeler içeren geniş, yüksek kaliteli ve benzersiz iç tasarım.

Yeni BMW M5`in iç tasarımı bir spor otomobilin sürücü odaklı kokpit tasarımını, prestijli bir sedan otomobilin ferahlığını ve bir premium modelin lüksünü benzersiz bir kombinasyonda bir araya getiriyor. Özel M spor koltuklar, daha fazla özelliğe sahip ince yüzeyli Merino deri kaplama, “M5” yazısı işlenmiş kapı eşikleri, M sürücü ayak dayaması, seçkin alüminyum Trace iç tasarım kaplama şeritleri ve BMW Individual antrasit tavan kaplaması ve 10,2 inç büyüklüğe kadar Control Display`e sahip iDrive kontrol sisteminin tümü standart donanıma dahil. Merkezi olarak konumlandırılmış olan bu ekran, gösterge panelinin orta kısmındaki kontroller gibi, hafifçe sürücüye doğru eğimli.

Siyah panel teknolojisine sahip gösterge paneli, geleneksel BMW M otomobili tarzındaki klasik dairesel göstergeler, kırmızı ibreler ve beyaz aydınlatmanın yanı sıra modele özgü göstergeleri ve devir sayacında M logosunu da içeriyor. Seçili vites programı ve vites gösterge panelinin ortasında gösteriliyor. Bir düğme dokunuşuyla seçilen tüm sürüş ve yürüyen aksam ayarlarından gelen geri bildirim de kokpitte görüntüleniyor.

 

Çeşitli ayar seçeneklerinin kullanılmasına olanak tanıyan düğmeler içeren, ayırt edici merkez konsol.

BMW M5 için özel olarak tasarlanan deri kaplamalı merkez konsol üzerinde bulunan                Drivelogic özelliğine sahip M Çift Debriyajlı vites kolu çevresine, sürücülerin tüm ayarlanabilir sürüş sistemi ve yürüyen aksam işlevleri için tercih ettikleri ayarları seçmelerine olanak tanıyan düğmeler yerleştirilmiştir. DSC modu, motorun performans özellikleri, Dinamik Süspansiyon Kontrolü eşlemesi, M Servotronic tepkileri ve M DCT Drivelogic vites programı birbirinden tamamen bağımsız olarak ayarlanabilir. Böylece, sürücüler otomobilleri için ayrıntılı bir ayar yapılandırması oluşturabilir ve çok işlevli direksiyon üzerindeki iki M Drive düğmesinden birini basılı tutarak bu yapılandırmayı saklayabilirler.

Güvenlik amacıyla, DSC’yi “MDM” veya “DSC Off”a geçiren bir ayar, yalnızca sürücü M Drive düğmesine ikinci kez basarak isteği onayladıktan sonra etkinleştirilebiliyor. Gösterge paneli üzerindeki ilgili bir simge, hangi ayarın seçili olduğunu gösteriyor.

 

Ayrı ayrı yapılandırılan düzen seçeneklerini etkinleştirmek için iki M Drive düğmesi .

Diğer özelliklerin yanı sıra, yeni BMW M5`in M deri direksiyonu üzerindeki çok işlevli düğmeler de Cruise Control sistemi ile ses ve telefon işlevlerini çalıştırmak için kullanılabiliyor. Sürücü, sol taraktaki direksiyon kolu üzerindeki M Drive düğmelerini kullanarak önceden ayarlanmış bir otomobil düzenini etkinleştirebiliyor. Örneğin, sürücü “M1” düğmesini kullanarak spor ya da “M2” düğmesini kullanarak konfor bazlı bir konfigürasyon seçiminde bulunabiliyor. Sürücü düğmeye bir kez daha basarak devre dışı bırakana kadar ya da başka bir M Drive düzenine geçiş yapana kadar seçilen düzen etkin kalıyor. Motor çalıştırıldığı zaman olduğu gibi, sistem kapatıldıktan sonra, verimlilik ve sürüş konforuna odaklanmış, varsayılan düzene geçiş yapıyor.

Yeni BMW M5’teki en az altı parametre M Drive kullanılarak ayarlanabiliyor. Motor yönetimi, Servotronic özellikleri, vites değiştirme programı, DSC modu ve Dinamik Süspansiyon Kontrolü sistemine ek olarak, standart olarak sunulan Head-Up Display’de gösterilen bilgilerde de ayarlamalar yapılabiliyor. Geleneksel özellikler kadar, M’e özgü bir ekran da seçilebiliyor. M Drive düğmeleri kullanılarak erişilen ayarlar, iDrive menüsü aracılığıyla herhangi bir bileşime uygun olarak ayarlanabiliyor.

 

Aktif Ses Tasarımı, hassas geri bildirim sunuyor.

M5 sürücüleri, yüksek performanslı V8’in benzersiz sesini yeni BMW M5’in kabinine getiren bir teknoloji sayesinde, otomobillerinin performansıyla ilgili daha da direkt bir anımsatıcıdan yararlanabiliyor. Yeni BMW M5 için özel olarak geliştirilen Aktif Ses Tasarımı teknolojisi, sürüş durumuyla ilgili ipuçlarını sürekli olarak toplayarak, motor sesinin gerçekçi bir kopyasını otomobilin ses sistemi üzerinden dinletiyor. Sistemin dijital sinyal işleme yeteneği, doğrudan motor yönetimi ile veri alışverişi yaparak, motorun devrini ve torkunu ve otomobilin yol üzerindeki hızını yansıtmasını sağlıyor. Sorunsuz sürüşle geçen bir yolculuk sırasında, V8 motorun uyumlu ve güven veren özelliklerini yansıtan benzersiz bir ses iletimi elde edilmiş oluyor. Bu arada, gaz pedalına yapılan bir dokunuş, motor bölümü kapağı altındaki anlık ve M’e özgü güç patlamasına ilişkin işitilir bir tepki verilmesini sağlıyor.

Sinyallerini üretirken, Aktif Ses Tasarımı, ipuçlarını sekiz silindirli motorun ateşleme dizisinden ve egzoz sisteminin frekans aralığından alıyor. Bu özellik, sürücüye, o anki motor yükü ile ilgili çok gerçekçi bir izlenim ve V8`in yüksek performanslı özelliklerine ilişkin daha da yoğun bir algılama sağlıyor. Aynı zamanda, Aktif Ses Tasarımı kontrol ünitesi, sesin yeni BMW M5’in beş koltuğuna da dengeli bir şekilde yayılmasını sağlarken, otomobil içinde ve dışında gürültü emisyonu ile ilgili yasal kurallara da uyuyor. Bu teknoloji tarafından üretilen sesin özellikleri, sürücü tarafından seçilen motor ayarlarına göre de düzenleniyor. Örneğin, “Sport” veya “Sport+” moduna geçilmesi, yalnızca motorun tepkiselliğini değil, aynı zamanda otomobilin içindeki akustik deneyimi de keskinleştiriyor.

 

Yüksek kaliteli deri döşemeler ve iç tasarımda kullanılan kaplama şeritleri ile benzersiz dokunuşlar.

Standart deri döşemeler siyah, silverstone ve sakhir turuncusu seçenekleriyle gelirken, Merino tam deri döşemelerde de aynı renk çeşitleri sunuluyor. Alüminyum Trace gibi, iç döşeme için de kaliteli ahşap seçenekler, Fineline antrasit ve kül tanecikli kahverengi seçeneği mevcut.

 

 

 

 1. 7.                 Donanım ve BMW ConnectedDrive:

En üst düzeyde bireysellik ve akıllı entegrasyon.

 

 

 • Dört bölgeli otomatik klima kontrolü, elektronik olarak ayarlanabilir M spor koltuklar ve xenon farlar içeren, yüksek kaliteli standart donanım yelpazesi.
 • M’e özgü ekranıyla Head-Up Display standart olarak sunuluyor; BMW Gece Görüşü, Çevre Görüş, Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi ve BMW ConnectedDrive’ın sağladığı diğer sürücü destek sistemleri seçenek olarak sunuluyor.
 • Benzersiz: Gerçek Zamanlı Trafik Bilgileri, Facebook ve Twitter uygulamaları ile entegre navigasyon.

 

Üzerindeki donanımla birlikte, yeni BMW M5, bir premium sedanın yüksek teknolojik karakteri, en üst düzeyde performans tutkusu ve lüks gezi konforu ile tamamen uyumlu hale geliyor. Kapsamlı standart donanım yelpazesi, yenilenen M duygusunun yaşanacağı ideal ve birinci sınıf bir ortam yaratıyor. Lüks otomobillerde bile bulunmayan uzun bir seçenek listesi, müşterilere sürüş deneyimine kendi imzalarını atma şansı sunuyor. Sedan`ın konfor seviyelerini ve işlevselliğini daha da artıran seçeneklere ek olarak, yapılabilecek seçimler arasında, BMW ConnectedDrive’ın sağladığı çeşitli sürücü destek sistemleri ve mobilite hizmetleri de yer alıyor. Sürücü, otomobil ve dış dünya arasında kurulan akıllı bağlantı sayesinde, bu sistemler, araç içi konforun ve güvenliğin en üst düzeye çıkarılmasında ve haber-eğlence işlevlerinin kullanım kapsamının en iyi şekilde genişletilmesinde çok etkili oluyor.

Yeni BMW M5`de ayrıca dört bölgeli otomatik klima kontrolü, sürücü için hafıza işlevine sahip ısıtmalı koltuklar ve elektrikli koltuk ayarı, xenon ışıklar, ortam aydınlatması, bir alarm sistemi ve CD çalarlı BMW Profesyonel radyo, AUX-IN soketi ve altı adet hoparlör standart olarak sunuluyor. Ayrıca, BMW 5 Serisi Sedan için kullanılabilir olan seçeneklerin neredeyse tümü yeni M5 için de geçerli olabiliyor. Listedeki seçenekler arasında, haritaları ve kişisel müzik koleksiyonlarını depolamak için bir sabit diske sahip Profesyonel Navigasyon Sistemi, elektrikli cam tavan, Konforlu Giriş, elektrikle ayarlanabilen direksiyon kolonu, kapılar için Otomatik Elektrikli Kapanma işlevi ve çeki demirine elektrikle yönlendirilen bir römork bağlantı tertibatı da bulunuyor. Aktif koltuklara ve aktif koltuk havalandırmasına ek olarak, sürücü ve öndeki yolcu için M çok işlevli koltuklar da sunulabiliyor. Bunlar, üst sırt dayama parçası, sırt dayama genişliği ve kalça desteği için elektrikli ayar gibi özellikleri de içeriyor. Kalça desteğinin sürekli olarak uzatılmasını sağlayan yeni geliştirilmiş bir düzenek, şimdi her oturuşta koltuk yüzeyi ile aynı hizada olmasını da sağlıyor.

 

Sadece BMW ConnectedDrive’da; standart olarak sunulan M’e özgü Head-Up Display.

Yeni BMW M5’teki standart donanım yelpazesi, önemli bilgileri sürücünün görüş alanı içinde ön cama yansıtan Head- Up Display özelliğini de içeriyor. Grafik ve sembollerin görüntülenmesinde tam renk spektrumu kullanılıyor ve bu tüm renkleri içeren özellik, yol işaretlerinin oldukça gerçekçi bir şekilde yeniden üretilebilmesine olanak tanıyor. Dijital hız ekranı ve isteğe bağlı Hız Sınırı Bilgisi`nden ipuçlarına ek olarak Head-Up Display`in M`e özgü versiyonu ayrıca Vites Değiştirme Işıkları ile birlikte mevcut vitesi ve çok renkli bir devir sayacı sembolünü de gösteriyor.

Head-Up Display`in yanı sıra BMW ConnectedDrive`dan çok sayıda sürücü destek sistemi ve mobilite hizmetleri de yeni BMW M5`in segmentinde benzersiz. İsteğe bağlı sistemler arasında; Park Mesafe Kontrolü, bir arka görüş kamerası, Uzun Huzme Asistanı, Hız Sınırı Bilgisi, Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarısı Sistemi, Çevre Görüş ve yaya algılama özelliğine sahip BMW Gece Görüşü de bulunuyor.

Yenilikçi teknolojiler, ayrıca, Apple iPhone ve diğer smartphone telefonların yanı sıra müzik çalar entegrasyonunu ve internet tabanlı hizmetlerin kullanımını da en uygun hale getiriyor. Uygulamalar seçeneği, iPhone kullanıcılarının örneğin internet radyosu yayınlarını alabilmelerine ve ekranda Facebook ve Twitter iletilerini görüntülemelerine olanak sağlıyor. Diğer bir yeni işlev olan Gerçek Zamanlı Trafik Bilgileri işlevi, sürücüye hassas ve anlık trafik bilgileri ve otoyollar, kırsal alandaki yollar ve şehir içi yollar için alternatif yol tavsiyeleri sunuyor. 
.      Model tarihçesi:  

Türünün ilk örneği ve hala bir numara.

 

 

 • 1985: ilk nesil BMW M5, yeni bir otomobil kategorisi oluşturuyor: yüksek performanslı sedan.
 • Başarılı bir konsept: günlük kullanım için motor sporları teknolojisi.
 • M modunda ilerleme: motor gücü neredeyse iki katına çıkıyor, ağırlık/güç oranı tutarlı bir şekilde azalıyor.

İster gezi otomobilleri, ralli otomobilleri, Formula 2 yarış arabaları, yeni oluşturulan ProCar yarış serini için geliştirilen bir süper spor otomobili, isterse Brabham BMW ekibinin Formula Bir dünya şampiyonluğunu 1983 yılında kazanmasını sağlayan motor olsun BMW Motorsport GmbH’nin ilk yıllarında yarış pistine gönderdiği her şey, başarıya koşullanmış olduğunu gösterdi. 1972 Mayıs ayında yan kuruluş şirketinin doğumundan sonra genel olarak BMW yönetimi tarafından izlenen strateji, hızlı ve etkileyici bir şekilde benimsendi. Yönetimin düşüncesi, yan kuruluş niteliğindeki bir şirkette yarış otomobilleri geliştirme ve üretimi üzerinde uzmanlaşılması ve savaş öncesi dönemde markanın yarış alanında elde edilen efsanevi başarılarını artırmak amacıyla bu bilgi tabanının dikkatli bir şekilde genişletilmesiydi. Bu başarı, yalnızca şirketin yönetiminde kalmayacak şekilde, daha fazlası için duyulan arzuyu kamçıladı; BMW`nin müşterileri arasındaki motor sporları tutkunlarının yolda da daha fazla performans konusunda arzularını sürekli olarak dile getirmeleri hiç de şaşırtıcı değildi.

BMW Motorsport GmbH’nin gerek duyduğu tek şey, yeşil ışığın yanmasıydı. Yan kuruluş spor otomobillerinin konseptini, yapısını ve testlerini, motorlar ve yürüyen aksam teknolojisi için ayrı geliştirme merkezleri oluşturarak çoktan hazırlamıştı. Ürün serileri ise, piste yönelik aksesuarları ve otomobil optimizasyonu seçeneklerini içerecek şekilde genişletilmişti. Müşterilerin yarış pisti teknolojisini yolda deneyimlemelerine olanak tanıyacak, seri olarak üretilen bir otomobilin yaratılmasına yol açacak sonraki adımı atmanın zamanı gelmişti. İlk kez 1985 yılı Şubat ayında “kanıtlanmış BMW 5 Serisi’ne dayalı bağımsız yeni bir otomobil” olarak satışa sunulan BMW M5’in ardındaki düşünce buydu.

 

Spor bir motor, bir sedan ve tümüyle yeni bir otomobil konsepti.

BMW M5’in motor bölümü kapağı altındaki motor, benzersiz niteliklerini yarış pistinde zaten etkileyici bir şekilde sergilemiş bulunuyordu. Biraz değiştirilmiş biçimiyle, orta motorlu BMW M1 spor otomobilden alınan altı silindirli motor, şimdi 6,500 devir/dak’da 286 bg üretiyordu. Giriş düzeyi BMW 5 Serisi BMW 518i modelinin sunduğu gücün neredeyse üç katıydı. 3,5 litrelik dört valfli motor, maksimum 340 Newton metrelik tork üretiyordu ve 0-100 km/sa hıza ulaşma süresi yalnızca 6,5 saniyeydi.

Ancak, BMW M5’in çekici cazibesi yalnızca hızından değil, görünümünden de kaynaklanıyordu. Otomobilin önündeki ve arkasındaki süslü rozetleri kaldırırsanız, M5’in standart bir BMW 5 Serisi Sedan’dan farklı olduğunu söylerken zorlanırdınız. Bunların tümü, yeni modelin yalnızca spor amaçlı üretilen otomobillerin geride bıraktığı performansını, daha da nefes kesici hale getiriyordu. 245 km/sa’lik azami hızıyla, BMW M5 o zamanın en hızlı sedanıydı ve diğer bakımlardan da aynı şekilde rakipsizdi. Güçlendirilmiş beş ileri vitesli vites kutusu, arka aks diferansiyel kilidi, alçaltılmış spor süspansiyon ve tek tüplü gaz doldurulan şok emiciler içeren, yeniden ayarlanmış anti-blokaj sistemli yüksek performanslı frenler ve takviyeli yan duvarları onları bugünün runflat lastiklerinin öncüsü yapan özel lastikler, hep birlikte, uyumlu, performans odaklı bir genel konsept oluşturdular.

BMW Motorsport GmbH, bugün tüm M otomobillerde hala bulunan temel özellikleri bir set halinde bir araya getirdi ve süreç içinde tümüyle yeni bir segment yarattı. Yüksek performanslı sedan doğmuştu ve yalnızca üç yıllık bir süre içinde el yapımı 2.200 adet BMW M5 satıldı.

 

İkinci nesil: daha da güçlü, daha da seçkin.

Bayrağın sonraki BMW 5 Serisi nesline aktarılması, BMW M5’in 1988’de satışa sunulan yeni bir versiyonunun da habercisi oldu. Standart gövde tasarımında yapılan incelikli değişiklikler ve özel hafif alaşım jantlar, ikinci BMW M5’e ayırt edici ama yine de abartısız bir görünüm kazandırdı.

Hacimde yapılan değişiklik, ilk önce 3,6 litre, 1992 yılında ise 3,8 litre ile sonuçlanarak, altı silindirli sıralı motora önce 6.900 devir/dak’da 315 bg ve sonra 340 bg kazandırdı. Azami tork başlangıçta 360 Newton metrede kalırken, çarpıcı bir şekilde 400 Newton metreye yükseldi ve 0-100 km/sa hızlanma önce 6,3 saniye, daha sonra ise 5,9 saniye seviyesine düşürüldü. Azami hız, elektronik olarak sınırlandırılan 250 km/sa seviyesinde geldi.

İkinci BMW M5 de, arka aksta kendi kendine seviyelendirme özelliği ve bir diferansiyel kilidine sahip özel bir süspansiyonla satışa sunuldu ve 1992’de daha da güçlü motoruyla birlikte kullanılmak üzere, elektronik olarak kontrol edilen amortisörlü adaptif süspansiyon eklendi. 1994 yılında, yakın zamanda ismi değişen BMW M GmbH’deki mühendisler altı ileri vitesli bir düz vites kutusu ve yeni geliştirilen yüksek performanslı bir fren sistemi de eklediler. Motor sporlarından türetilen ve bugün en yeni alaşım fren sistemlerinde hala kullanılan yapım prensibine göre, fren diskleri sürtünme halkalarında radyal rulmanlar kullanılıyor. Bunlar, frenleme konforunu veya disklerin ömrünü riske atmadan, ağır yük altında üretilen ısıda malzemelerin serbestçe genleşmesine olanak tanıyor. 1995’e gelindiğinde, daha sıkı bir Nürburgring yürüyen aksamıyla seçenek olarak sunulan ikinci nesil yüksek performanslı sedan, 11.000’in üzerinde satış rakamına ulaşmıştı.

 

1998: üçüncü BMW M5: şimdi sekiz silindirli bir motorla.

Üçüncü nesil BMW M5, 1998’deki katılımıyla, karışıma daha da fazla çeviklik ve bireysellik kazandırdı. Güçlü bir şekil verilen ön ve arka rüzgârlıklar, vurgulanmış yan etekler, aerodinamik yapılı M dış aynalar, double-spoke tasarımlı 18 inç M hafif alaşım jantlar ve dörtlü egzoz boruları, yeni modelin belirgin özellikleriydi. İki çift egzoz borusu ve büyük hava girişleri, motor bölümü kapağı altında da önemli değişiklikler yapıldığını gösteriyordu. Yeni modelle birlikte, bir BMW M5’te ilk kez, rakip üreticiler tarafından keşfedilmesinden beri segmentteki lider konumunu korumak için gerek duyduğu gücü ve itişi sağlayan V8 motor kullanılıyordu.

Güç ve tork bakımından, 5,0 litrelik sekiz silindirli motor da dipsiz bir şişeden içer gibi görünüyordu. 6.600 dev/dak’da, altı ileri vitesli düz vites kutusundan arka tekerleklere 400 bg gönderirken, tork değeri de gösterişli 500 Newton metre seviyesine ulaşıyordu. Üçüncü nesil BMW M5, 0-100 km/sa hızlanmayı yalnızca 5,3 saniyede gerçekleştirebiliyordu. Pazardaki başarısıyla bile, 2003 yılına kadar tüm dünyada 20.000 adet satışla yeni seviyelere ulaştı.

 

10 silindirli motor, sıralı M Drivelogic vites kutusu: dördüncü nesil BMW M5 en son yarış teknolojisini sunuyor.

Yolda heyecan verici sürüş keyfi yaratmak için yarış pisti teknolojisi kullanma prensibi, 2004 yılında satışa sunulan dördüncü nesil BMW M5’te daha da net bir şekilde uygulandı. Formula Bir’den türetilen yüksek devirli ve 507 bg üreten bir V10 motor, çizgiden itibaren maksimum hızlanma sağlayan Kalkış Kontrollü yedi ileri sıralı M Drivelogic vites kutusu, değişken ve motor hızına duyarlı bir diferansiyel kilidi ve Elektronik Süspansiyon Kontrolü (EDC) içeren özel yürüyen aksam teknolojisi ve alaşım fren sistemi, M5’e benzersiz performans yetenekleri kazandırıyordu. Bu arada, lüks sedanın premium özelliklerine, Adaptif Farlar ve Head-Up Display gibi gelişmiş sürücü destek sistemleri de eklenmişti.

Bireysel gaz kelebek valfleri ve çift-Vanos ile tamamlanan ve dördüncü nesil BMW M5’e güç veren 10 silindirli motor, 7.750 dev/dak’da ve 520 Newton metrelik azami torkta maksimum güç çıkışı üretiyordu. Bu rakipsiz çekiş gücü, 0-100 km/sa hızlanmanın 4,7 saniyede sağlanmasına kapıları açtı ve motor yarışı tutkunları ile yol testçilerinin de yüzünü güldürdü. V10, 2005 ve 2006 Yılın Motoru Ödülü’nde genel klasmanda birinci oldu. Ve sonraki iki yılda da, bu prestijli yarışmada, 4,0 litrenin üzerinde hacme sahip motorlar kategorisinde birinci seçildi. Dördüncü nesil BMW M5’in üretimi 2010 yazında sona erdirildiğinde, 20.500 adedi fabrikadan çıkış yapmış durumdaydı.

İlk BMW M5’in pazara sunulmasından neredeyse 27 yıl sonra, modelin beşinci nesli, öncü orijinal model tarafından oluşturulan yüksek performanslı sedan segmentinde zirveyi devralmaya hazır. En son modelin sürekli yeniliğe adanmış olması ve modellerinde geleneksel olarak görüldüğü şekilde uyumlu motor, yürüyen aksam ve gövde genel konseptine sıkı sıkıya bağlı kalması, bu otomobil neslinin bulaşıcı cazibesini yeni bir boyuta taşıyor ve kendinden önceki modelin üstün özelliklerini bile gölgede bırakmasını sağlıyor.

M5’in önceki dört modelinin her biri, benzersiz M duygusunu kendi becerileri dahilinde verdiler. Daha objektif olmak gerekirse, modellerin kâğıt üzerinde karşılaştırılması, beş nesil boyunca tutarlı bir şekilde kaydedilen teknolojik ilerlemeyi ortaya çıkarıyor. BMW M5’in maksimum motor çıkış gücü, yıllar içinde neredeyse iki katına çıkarak, 286 bg’den 560 bg’ye, azami tork ise tam olarak yüzde 100 artarak 340 Newton metreden bugün 680 Nm’ye ulaştı. Ayrıca, bu zaman süresince, M5’in ortalama yakıt tüketimi, birinci nesil modelde 100 kilometrede 11,3 litreden, yeni BMW M5’te 9,9 l/100 km’ye geriledi. Sürüş deneyimi bakımından da, daha açıklayıcı bir rakamla etkileyici bir ilerleme kaydedildi: ilk BMW M5’in ağırlık/güç oranı bg başına 5,0 kilogram iken, bu rakam şimdi bg başına 3,3 kg’ye düşmüş bulunuyor.

 

 

9 .   Üretim:

Geleneksel bilgi ve yenilikçi süreçler uygulanıyor.

 

 

 • Diğer BMW 5 Serisi modeller ve BMW 6 Serisi ve BMW 7 Serisi ile birlikte, BMW’nin Dingolfing Fabrikası’nda üretiliyor.
 • Yüksek performanslı V8 motorun üretimi, Münih’teki BMW Fabrikası’nda V motor üretim salonlarında yapılıyor.
 • BMW M5 1998 yılından beri dünyadaki en büyük BMW fabrikasında üretiliyor, yenilikçi ürün ve süreç modülleri, kalite ve verimliliği başka bir düzeye taşıyor.

Yeni BMW M5, yalnızca rakipsiz bir kalite değil, aynı zamanda üretim verimliliği sağlamak için üretiminde geleneksel el işçiliğinin ve en son üretim süreçlerinin hassas bir şekilde bir araya getirildiği, görülmedik biçimde bireysel bir otomobil. Yeni yüksek performanslı sedan, Dingolfing’deki BMW Fabrikası’nda üretilecek. BMW Group`un tüm dünyadaki en büyük üretim tesisinde, ayrıca BMW 7 Serisi lüks Sedan,  BMW 6 Serisi Coupé ve Cabrio ile BMW 5 Serisi yelpazesindeki tüm modeller de üretiliyor. Bu üretim konsepti sayesinde, yeni BMW M5, üç model serisi arasında paylaşılan ve üretim süreçlerinin daha da verimli işlemesine ve yapım kalitesi standartlarının daha da optimize edilmesine olanak sağlayan ürün ve süreç modüllerinin kullanılmasından da yararlanıyor.

Yeni BMW M5’in entegre üretim süreçleri, modelin özel yürüyen aksamının, gövdesinin ve iç tasarım bileşenlerinin üretimini ve montajını da içeriyor. Yeni M5’in yüksek performanslı motorunun üretimi, Münih’teki BMW Fabrikası’nda yapılıyor. Münih’teki özel motor üretim hattında, uzmanlar ve özel üretim süreçleri, BMW Group portföyündeki teknik olarak en gelişmiş motorların üretimini, çok hassa bir şekilde gerçekleştiriyorlar.

 

 

 

 

V motor üretimi: en son teknoloji hassas işçilikle buluşuyor.

BMW Group`un ana fabrikasındaki özel motor üretim hattı, yıllar içinde birçok BMW M otomobil motorunun doğum yeri olarak hizmet verdi. Bugünkü M3 motoru ve yeni M5 motoru, BMW 760i ve en son Rolls-Royce modelleri için 12 silindirli ünitelerle birlikte, yeni V (flex) üretim hattında üretiliyor. Yüksek teknolojili süreçler ve deneyimli uzmanların hassas işçiliği, üstün bir kalite seviyesini garantiliyor. Örneğin, yüksek devirli M otomobil motorları için, özellikle yüksek standartlardaki yüzey kalitesi ve çok sıkı üretim toleransları uygulanıyor.

Yeni BMW M5 için tasarlanan V8 motorun motor bloğu ve krank karteri, Landshut’taki BMW Fabrikası’nda bulunan hafif alaşım dökümevinde üretiliyor. Münih’teki fabrikada gerçekleştirilen ilk montaj aşamasında, temel motorlar, her biri kendi entegre veri saklama aygıtlarına sahip olan sistem taşıyıcılarına takılıyor. Bu, montaj sürecinde kaliteyle ilişkili verilerden yararlanılmasına olanak tanıyor. Cıvataları sıkıştırma torkunu örnek vermek gerekirse, veriler alındıktan sonra, ilgili montaj programı otomatik vidalama makinesinde etkinleştiriliyor. Daha sonraki tüm montaj istasyonlarında, her bir belirli motora ilişkin veriler, çalışanların doğru aletleri kullanmasını ve doğru sıkıştırma torkunu uygulamasını sağlamaya yardımcı oluyor. Ek olarak, silindir kafaları ve bağlantı çubukları gibi ana bileşenler de kodlanıyor. Böylece, fabrikaya girişlerinden son montaj işlemine kadarki ilerlemeleri hassas bir şekilde takip edilebiliyor. Üretim süreci, test tezgâhında gerçekleştirilen ve Dingolfing’deki BMW Fabrikası’ndan ayrılmadan önce her motorun geçmesi gereken bir işlev testiyle tamamlanıyor.

 

Entegre üretim kaliteyi ve verimliliği optimize ediyor.

BMW 5 Serisi, 6 Serisi ve 7 Serisi modellerin paylaşılan araç mimarisi, Dingolfing’deki BMW Fabrikası için temel oluşturuyor. Üretim kalitesi ve verimliliği, paylaşılan ürün ve süreç modüllerinin kullanımı yoluyla optimize ediliyor. Üretim makinelerinin esnek yapısı, genel üretim sürecinde yer alan tek parçaların sayısının talebe göre sürekli olarak değiştirilmesine olanak tanıyor. Bu, hem fabrikada kapasiteden dengeli bir şekilde yararlanılmasına hem de Müşteri Odaklı Satış ve Üretim Süreci’nin parçası olarak hızlı teslimat yapılmasına olanak tanıyor.

Modüler otomobil bileşenleri ve ürün modülleri kullanılması yoluyla sinerji yaratılıyor. Bu bileşenlerin işlevselliğinin ve kalitesinin değerlendirilmesi, BMW 7 Serisi lüks Sedan için geçerli olan çok yüksek standartlar kullanılarak gerçekleştiriliyor.

 

Üretim sürecinde sürekli gelişim.

Dingolfing’deki BMW Fabrikası, modern üretim süreci tasarımının en son prensiplerine ve BMW Katma Değerli Üretim Sistemi’ne (VPS) uygun şekilde çalışıyor. Süreç paylaşımı, bu yaklaşımın tipik bir örneğini oluşturuyor. BMW 7 Serisi, BMW 5 Serisi ve yeni BMW 6 Serisi`ne ilişkin paylaşılan araç bileşenleri, tek bir montaj hattında en üst düzey kaliteli çoklu model üretiminin entegre üretim planlaması ile birleştirildiği entegre üretim süreçlerinin kullanılması için bir temel sağlıyor. Katma Değerli Teknoloji Süreçleri (VTP) ve lojistik alanındaki gelişmelerle daha da fazla ilerleme sağlanıyor. Nihai hedef, tedarikçiden otomobilin tamamlanmasına kadar tek aşamalı bir parça ve malzeme akışının sağlanması.

Teknolojik açıdan da, çeşitli farklı model serilerine ve böylece daha yüksek üretim hacimlerine uygulanabilecek yenilikçi üretim tekniklerinin geliştirilmesine vurgu yapılıyor. Örneğin, kapı üretim süreci, Dingolfing’de kurulu BMW Group Alüminyum Yeterlilik Merkezi tarafından yürütülen araştırmanın sonuçlarına dayandırılıyor. Yeni geliştirilen alüminyum işleme teknolojisi, kapılardaki karakter çizgisi gibi seçkin tasarım özelliklerinin yüzeylerde iyi bir şekilde oluşturulmasının sağlanmasına da yardımcı oluyor.

Çelik levha işlemede de yenilikçi süreçler devreye sokulmuş bulunuyor. İki yeni çelik levha baskı makinesi için buraya 50 milyon Euro yatırım yapıldı ve bu makineler şimdi yeni BMW M5 de dahil olmak üzere üretilen modeller için benzersiz ölçüde yüksek kalitede gövde parçaları üretilmesini sağlıyor. Dingolfing fabrikasında kurulan iki yeni pres makinesinin birincisiyle birlikte, BMW, yenilikçi bir sıcak damga tekniğini kullanan dünyanın ilk otomobil üreticisi oldu. Galvanizli çelik levha soğuk olarak şekillendiriliyor ve 900 Celsius derecenin üzerinde ısıtıldıktan sonra aniden 70 derece civarına soğutuluyor ve sertleştiriliyor. Soğutma işlemi ise entegre su soğutmalı bir pres makinesinde ve yalnızca birkaç saniyede gerçekleştiriliyor. Bu teknik, bileşenlere, geleneksel çelik levhanın gücünden üç ve dört kat fazla güç kazandırıyor.

Güney Bavyera’da Dingolfing’de bulunan BMW fabrikası, 1967 yılından beri şirketin küresel üretiminin bir parçası olmuştur. Bugün, bu ağ içinde, beş kıta üzerindeki 14 ülkede bulunan 25 fabrika yer alıyor. 1973 yılında, BMW otomobil üretimi, Dingolfing’de yeni inşa edilen Fabrika 2.4’te yapılmaya başlandı.

Kazanılan çok sayıda ödül, dünyanın en büyük BMW üretim fabrikasının çok yüksek standartlar belirlediğini kanıtlıyor. Bugüne kadar Dingolfing’de 8 milyondan fazla otomobil üretildi. Şu anda yaklaşık olarak 18.600 kişi tesiste çalışıyor ve bunların 12.000’den fazlası Fabrika 2.4’te otomobil üretimi gerçekleştiriyor. BMW M5, 1998’den beri Dingolfing’de üretilmektedir.

 

 

 


10. Teknik Özellikler.  

BMW M5
Gövde
Kapı/koltuk sayısı 4 / 5
Uzunluk/genişlik/yükseklik (yüksüz) mm 4910/1891/1456
Aks aralığı mm 2964
İz genişliği, ön/arka mm 1627/1582
Yerden yükseklik mm 117
Dönüş çapı m 12.6
Yakıt deposu kapasitesi yaklaşık lt 80
Soğutma sistemi, ısıtma dahil r 18.5
Motor yağı1) r 8.4
Yüksüz ağırlık, DIN/EU`ya uygun kg 1870/1945
DIN`e göre maksimum yük kg 540
İzin verilen maksimum ağırlık kg 2410
İzin verilen aks yükü, ön/arka kg 1180 / 1260
İzin verilen römork yükü, frenli (% 12)/frensiz kg 2000 / 750
İzin verilen tavan yükü/çeki demiri yükü kg 100 / 90
Bagaj bölmesi kapasitesi r 520
Hava direnci cx x A 0,33 x 2,40
Motor
Konfigürasyon/silindir/valf sayısı V90/8 / 4
Motor teknolojisi Çapraz yuvalı egzoz manifolduna sahip M TwinPower Turbo teknolojisi, twin-scroll turboşarj, benzinli direkt enjeksiyon (Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon), VALVETRONIC ve Çift Vanos.
Etkin kapasite cm3 4395
Çap/strok mm 88.3 / 89.0
Sıkıştırma oranı :1 10.0
Yakıt sınıfı RON 98 (min. 95)
Çıkış gücü bg 560
Devir Dak-1 6000 – 7000
Tork Nm 680
Devir Dak-1 1500 – 5750
Elektrik sistemi
Akü/Yerleşim Ah/- 105 / Bagaj bölmesi
Alternatör A/W 210/2926
Sürüş dinamikleri ve güvenlik
Ön süspansiyon M`e özgü elastokinematik özelliğine sahip Çift çekiş kontrol kolu,

küçük, negatif direksiyon dönüş yarıçapı, denge sistemi

Arka süspansiyon M`e özgü elastokinematik özelliğine sahip entegre V çok kollu aks, dengeleme ve yükseklik kontrolü özelliğine sahip boyutsal süspansiyon
Ön frenler Altı pistonlu sabit kaliperli alaşım disk frenler
Çap mm 400 x 36 / havalandırmalı
Arka frenler Tek pistonlu sabit kaliperli alaşım disk frenler
Çap mm 396 x 24 / havalandırmalı
Sürüş denge sistemleri Standart: ABS, ASC ve MDM (M Dinamik Modu) dahil DSC, CBC (Viraj Fren Kontrolü), DBC (Dinamik Fren Kontrolü), Kuru Frenleme işlevi, Fren Gücü Kaybı Dengeleme,  Kalkış Asistanı, Dinamik Süspansiyon Kontrolü, Entegre Yürüyen Aksam Yönetimi (ICM) ile bağlantılı Aktif M Diferansiyel
Güvenlik donanımı Standart: sürücü ve ön koltuk yolcusu için hava yastıkları, sürücü ve ön koltuk yolcusu için yan hava yastıkları, ön ve arka koltuklar için baş hava yastıkları, tüm koltuklarda emniyet kemeri mandalı sınırlandırıcılı ve ön tarafta güç sınırlandırma özelliğine sahip üç noktalı atalet makaralı emniyet kemerleri, önde çarpışma durumunda aktifleşen baş sınırlayıcıları, çarpışma sezicileri,

Gösterge

Direksiyon M`e özgü Servotronic işlevine sahip hidrolik kremayer ve pinyonlu direksiyon
Toplam direksiyon hareketi oranı :1 18.0
Lastikler, ön/arka 265/40 R19 102Y 295/35 R19 104Y
Jantlar, ön/arka 9J x 19 LM 10J x 19 LM

 

 

 

BMW M5
BMW ConnectedDrive
Konfor İsteğe bağlı: BMW Assist; Bilgilendirme Hizmeti, uzaktan kumanda işlevleri ve V-Info+ (Traffic Info plus), Gerçek Zamanlı Trafik Bilgileri, BMW TeleServices,

mobil cihazların entegrasyonu dahil

Haber Eğlence İsteğe bağlı: internet erişimi, BMW Online; Park Bilgileri, Ülke Bilgileri, Google Yerel Arama, Haberler, Gerçek Zamanlı Hava Durumu, BMW Routes, Ofis İşlevleri, Bluetooth Ses Akışı, Çevrimiçi Müzik Parçaları Bilgisi Güncellemesi ve uygulamaları dahil
Güvenlik İsteğe bağlı: değiştirilebilir ışık dağılımı ve adaptif far kademesi kontrolü

(standart), Uzun Huzme Asistanı, Park Mesafe Kontrolü, arka görüş kamerası, Üst ve Yan Görüş içeren Çevre Görüş, yaya algılama özelliğine sahip BMW Gece Görüşü, Şerit Değiştirme Uyarısı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Hız Sınırı Bilgisi, Gelişmiş eCall

Şanzıman
Vites tipi Drivelogic özelliğine sahip M çift debriyajlı yedi ileri vites
Vites oranları l :1 4.806
II :1 2.593
III :1 1.701
IV :1 1.277
V :1 1.000
VI :1 0.844
VII :1 0.671
R :1 4.172
Son dişli :1 3.150
Performans
Ağırlık/güç oranı kg/kW 4.5
Litre başına çıkış gücü kW/l 93.7
Hızlanma 0-100 km/sa s 4.4
0-1.000 m s 21.9
4./5. viteste 80- 120km/saat s 3.7 / 4.6
Azami hız km/sa 250 / 3052)
BMW EfficientDynamics
BMW EfficientDynamics standart özellikler Geri kazanım göstergeli Fren Enerjisi Yeniden Üretimi, Otomatik Start Stop işlevi, akıllı hafif tasarım yapı, ihtiyaca göre yardımcı ünite çalıştırma, akış hızı kontrollü elektrik destekli direksiyon pompası, azaltılmış dönme direncine sahip lastikler
Yakıt tüketimi AB
Standart lastiklerle
Şehir içi lt/100km 14.0
Şehir dışı lt/100km 7.6
Ortalama lt/100km 9.9
CO2 gr/km 232
Emisyon sınıfı EU5

Değerler ACEA piyasaları için geçerlidir; belirli bir dereceye kadar onay gerektiren kurallar sadece Almanya`da geçerlidir (ağırlık)

1) Yağ değişimi

2) isteğe bağlı M Sürücü Paketi ile birlikte