BMW Connected Drive`a Güvenlik Güncellemesi

BMW`nin 1972 yılından bu yana her geçen yıl geliştirerek günümüze taşıdığı, birçok BMW kullanıcısının vazgeçemediği ve otomobil tutkunları tarafından da en çok beğenilen sistemlerden biri olan BMW ConnectedDrive sisteminde yazılımsal bir açık olduğu tespit edildi.

ADAC (Alman Otomobil Kulübü), ConnectedDrive üzerinde yaptığı güvenlik testleri sırasında sistemdeki yazılımsal bir hata yüzünden cep telefonu üzerinden otomobilin kapı kilitlerini açıp kapatabildiklerini belirtti. Bu güvenlik açığının BMW`ye bildirilmesi üzerine Münich`ten bir açıklama yapıldı. Açıklamada, bu güvenlik açığından etkilenen otomobillere internet üzerinden çevrimiçi bir güncelleme gönderildiği ve bu güncellemeden sonra sorunun tamamen ortadan kalktığı bildirildi.

Bu açıktan etkilenen otomobillerin Mart 2010 – Ağustos 2014 arasında üretilen ve ConnectedDrive sistemi ile beraber opsiyon olarak sunularak, internet üzerinden bilgileri alıp iDrive ekranına taşıyan sistemlere sahip olan yaklaşık 2.2 milyon otomobilde olduğu belirtildi. MINI ve Rolls Royce markalarının bu sistemlere sahip modellerindede varolan bu hatadan bugüne kadar hiçbir otomobil ve müşterininde etkilenmediği bildirildi.